Możesz tu zaistnieć. Spacer po katowickim Nikiszowcu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 18:00
– Architektura Nikiszowca została zaprojektowana w niezwykły sposób. Przestrzeń dzielnicy z jednej strony przytłacza człowieka, z drugiej zaś przyciąga go swoją mistyką – mówił w Dwójce Johann Bros, zajmujący się rewitalizacją obiektów poprzemysłowych na Śląsku.
Audio
  • Spacer po katowickim Nikiszowcu (Mikrokosmosy/Dwójka)
Architektura katowickiego Nikiszowca
Architektura katowickiego NikiszowcaFoto: olo81/Flickr/CC

Nikiszowiec, zabytkowa górnicza dzielnica Katowic, pomnik historii, miejsce magiczne, niepodobne do innych w Polsce i na Śląsku, od lat przyciąga artystów i turystów. Gdy dotarły tam negatywne skutki transformacji ustrojowej, szybko pojawili się ludzie z pasją i inicjatywą, którzy postanowili wykorzystać wszystkie atuty miejsca na korzyść mieszkańców i zainteresowanych przybyszów ze świata. Dziś Nikiszowiec jest przestrzenią wielu wydarzeń kulturalnych i festiwali. Działa tam też wiele organizacji pozarządowych, których działania są motorem zmian.

Osiedle mieszkaniowe Nikiszowiec powstało na początku XX w. w związku z budową kopalni. Zabudowa zaprojektowana została przez Georga i Emila Zillmannów. Pierwszy blok oddano do użytku w 1911 r., ostatni zaś w 1919. Połączone ze sobą domy z charakterystycznej czerwonej cegły tworzą ogromne podwórza, do dziś będące ważną przestrzenią życia społecznego. – Czuje się działanie pewnej mistyki tego miejsca – powiedział Johann Bros. – Bracia Zillmannowie mieli niezwykłe koncepcje natury i horyzontu. Z jednej strony człowiek czuje się w tym miejscu mały i wyobcowany. Ta przestrzeń przytłacza, lecz zarazem mówi: możesz tu zaistnieć – dodał.

Zapraszamy na spacer po dzielnicy, podczas którego razem z Moniką Pacą, właścicielką Galerii Szyb Wilson, zwiedzimy nie tylko jej placówkę, lecz także etnograficzne ekspozycje muzeum historii miasta Katowic, spotkamy się z przedstawicielami Fabryki Inicjatyw Lokalnych, stowarzyszenia Razem dla Nikiszowca, a także Centrum Zimbardo, promującego koncepcję codziennego heroizmu, stworzonej przez patrona tej instytucji.

Audycję "Mikrokosmosy" prowadziła Justyna Piernik.

Elewacja
Elewacja familoka w Nikiszowcu, foto: Krzysztof Blachnicki/Wikimedia/CC

 

mc/kd

Zobacz więcej na temat: Katowice śląskie
Czytaj także

Sady i ogrody na wiślańskich wyspach

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 15:00
- Na wyspach Zalewu Włocławskiego nie tylko plażowano, lecz także uprawiano warzywa i owoce - mówiła w Dwójce Monika Maciejewska, koordynatorka projektu "Zatopione wsie" dotyczącego społecznych konsekwencji budowy tamy we Włocławku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotograficzna wyprawa na polsko-białoruskie pogranicze

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 16:00
To podtytuł projektu "Albom.pl", który podsumujemy w najbliższych "Przestrzeniach kultury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak brzmi dziś Przysucha Kolberga?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 20:00
- Na co dzień mieszkańcy mijają Muzeum Kolberga albo przechodzą przez plac jego imienia nawet o tym nie myśląc. Ich zainteresowanie naszym dziedzictwem rozbudza się na szczęście podczas Dni Kolbergowskich - mówił Prezes Towarzystwa im. Oskara Kolberga, Jerzy Kwaśniewski. Miasto, w którym urodził się słynny badacz, odwiedziła Justyna Piernik.
rozwiń zwiń