Dom Hansenów. Manifest Formy Otwartej otwiera się na zwiedzających

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 17:40
W cyklu "Mikrokosmosy" odwiedziliśmy wyjątkowe miejsce - położony nad Bugiem dom Hansenów w Szuminie.
Audio
  • Dom Hansenów otwiera się na zwiedzających (Mikrokosmosy/Dwójka)
Dom Hansenów w Szuminie
Dom Hansenów w SzuminieFoto: Igor Hansen

Wraz z końcem 2017 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie stało się właścicielem domu Hansenów. Drewniany obiekt, położony w Szuminie, niedaleko Łochowa, jest przestrzennym manifestem Formy Otwartej – idei, którą Oskar Hansen uczynił osią swojej twórczości architektonicznej, artystycznej i dydaktycznej.

Od 2014 roku dom znajduje się pod opieką Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a pod koniec 2017 roku stał się oddziałem tej instytucji.

Od maja 2014 r. dom należy do Iconic Houses Network - sieci zrzeszającej domy słynnych architektów. Obecnie trwają w nim prace konserwatorskie. Wiosną będzie udostępniany do zwiedzania, a w przyszłości będą się w nim odbywać wydarzenia artystyczne i warsztaty.

W audycji o swoich rodzicach - Zofii i Oskarze Hansenach opowiadał ich syn Igor, a przewodnikami po domu w Szuminie byli kuratorzy MSN - Aleksandra Kędziorek i Tomasz Fudala.

***

Tytuł audycji: Mikrokosmosy

Przygotowała: Justyna Piernik

Data emisji: 4.02.2018

Godzina emisji: 15.01

pg

Czytaj także

Architektura i wszechświat. Polska na weneckim Biennale

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 11:12
- Proponujemy stworzenie wystawy na temat wyobraźni przestrzennej, która pozwala nam połączyć skalę ludzką ze skalą planety - mówiła Anna Ptak, kuratorka "Amplifikacji natury", zwycięskiego projektu wystawy w Pawilonie Polskim na 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2018 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Stelmach: ład przestrzenny jest wartością

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 20:00
- Instytut będzie promował myślenie o architekturze w kategoriach przestrzeni społecznej, która służy nie tylko do mieszkania, ale także do odpoczynku i spotykania się z innymi ludźmi – powiedział p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
rozwiń zwiń