Bolesław Stelmach: ład przestrzenny jest wartością

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 20:00
- Instytut będzie promował myślenie o architekturze w kategoriach przestrzeni społecznej, która służy nie tylko do mieszkania, ale także do odpoczynku i spotykania się z innymi ludźmi – powiedział p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
Audio
  • Dyskusja na temat działań Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki (O wszytskim z kulturą/Dwójka)
Bolesław Stelmach, pełniący obowiązki dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki
Bolesław Stelmach, pełniący obowiązki dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i UrbanistykiFoto: PAP/Paweł Kula

- Naszym celem będzie m.in. wpływanie na legislację, która ostatecznie decyduje o tym, czy przestrzeń jest wartością, czy też bardziej stanowi sferę kształtowaną jedynie przez rynek – dodał Bolesław Stelmach, z którym zgodził się architekt Jan Strumiłło.

- Na porządku dziennym stykamy się z takimi wyzwaniami, jak źle zaprojektowane remonty elewacji osiedli, źle odremontowane szkoły czy kiepsko napisane warunki konkursów architektonicznych. Każde z tych zjawisk wynika z braku powszechnej edukacji architektonicznej – powiedział Jan Strumiłło.

W nagraniu audycji posłuchamy również o wyzwaniach związanych z konkursami architektonicznymi w Polsce, a także dowiemy się, jak wygląda procedura konkursowa w takich krajach, jak Holandia czy Szwajcarii.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi:  Tomasz Kempski

Goście: Bolesław Stelmach (p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Jan Strumiłło (architekt), Czesław Bielecki (architekt)

Data emisji: 14.12.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/kh

Zobacz więcej na temat: architektura miasto KULTURA

Czytaj także

Architekci: Plac Defilad to dowód impotencji PRL-u i III RP

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 19:00
- To miejsce obciążone historią: stalinowskich marszów, wiecu Gomułki i mszy papieskiej Jana Pawła II. Ale też dowód bezsiły miasta, które nie potrafi Placu Defilad sensownie zagospodarować – mówił w Dwójce architekt Czesław Bielecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba budować świadomość na temat ładu w przestrzeni"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 10:30
- Przez wiele lat w Polsce panowało myślenie, że najważniejsza jest wolność budowlana i inwestycyjna. Z drugiej strony jednak trzeba pilnować ładu przestrzennego – powiedział Bolesław Stelmach, pełniący obowiązki dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klasztor w Wąchocku. Duma cystersów i perła architektury

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 11:00
Dwukrotnie zniszczony przez najazdy tatarskie, spustoszony w 1656 roku przez wojska księcia Siedmiogrodu Jerzego Rakoczego, omal nie popadł w całkowitą ruinę. Dzięki zakonnikom jest dziś jednym z najpiękniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce.
rozwiń zwiń