Szafarnia - wakacyjna kraina Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 10:18
W audycji odwiedziliśmy wieś na Ziemi Dobrzyńskiej, gdzie działa Ośrodek Chopinowski.
Audio
  • Ośrodek Chopinowski w Szafarni (Mikrokosmosy/Dwójka)
Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Ośrodek Chopinowski w SzafarniFoto: materiały prom.

Kompozytor gościł w Szafarni latem 1824 i 1825 roku w majątku zaprzyjaźnionej rodziny swojego szkolnego kolegi. Te wizyty miały ogromny wpływ na rozwój wrażliwości nastoletniego geniusza.

Dziś w malowniczym pałacu mieści się Ośrodek Chopinowski, przestrzeń wielu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, z konkursem pianistycznym dla dzieci i młodzieży na czele.

Po ośrodku oprowadzali nas w audycji dyrektor Agnieszka Brzezińska i pracująca tam Karolina Szparaga. Spotkaliśmy się również z Dorotą Blumkowską ze Stowarzyszenia "Szansa dla Szafarni" i dyrektor pobliskiej szkoły podstawowej Małgorzatą Marcinkowską.

***

Tytuł audycji: Mikrokosmosy 

Przygotowała: Justyna Piernik

Data emisji: 11.03.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/kh

Czytaj także

Stanisław Leszczyński: Chopina odkrywamy wciąż na nowo

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 19:02
- Mam nadzieję, że będzie możliwość powtarzania Konkursów Chopinowskich na Instrumentach Historycznych, podobnie jak tego wielkiego Konkursu, co pięć lat - mówił Stanisław Leszczyński, wicedyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paul McNulty: wzór fortepianu Chopina znaleźliśmy na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 11:00
- Pomysł zbudowania kopii fortepianu Buchholtza z 1825 roku pojawił się 8 lat temu, w Roku Chopinowskim. Rozpoczęliśmy poszukiwania odpowiedniego instrumentu i znaleźliśmy go w Krzemieńcu na Ukrainie. Był w fatalnym stanie – mówił w Dwójce budowniczy kopii fortepianu Chopina.
rozwiń zwiń