REKLAMA

Koncert urodzinowy Chopina… w urodziny Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 13:26
1 marca Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zorganizował w Filharmonii Narodowej koncert z okazji 209. urodzin wielkiego kompozytora. Wydarzenie transmitowała Dwójka, która tego właśnie dnia świętowała 82. rocznicę powstania.
Tomasz Ritter (Polska)
Tomasz Ritter (Polska)Foto: Wojciech Grzędziński / NIFC

glass 1200 PAP.jpg
Syntezatorowy Glass na urodziny Dwójki

Program:

Stanisław Moniuszko Uwertura koncertowa "Bajka", Karol Lipiński II Symfonia C-dur op. 2, Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy f-moll op. 21

Wyk. Tomasz Ritter – fortepian historyczny, {oh!} Orkiestra Historyczna, dyr. Dirk Vermeulen

W przerwie Koncertu urodzinowego Fryderyka Chopina Monika Zając rozmawiała z Tomaszem Ritterem i Dirkiem Vermeulenem.

82-lecie Dwójki: serwis specjalny >>>

***


chopjpg.jpg
Koncerty z okazji 209. urodzin Fryderyka Chopina

Filharmonia Narodowa należy do najważniejszych świątyń muzyki Fryderyka Chopina – nikt nie pokusił się o (chyba niemożliwe do wykonania) podsumowanie, ile łącznie godzin rozbrzmiewała w jej murach muzyka tego kompozytora. To tutaj od 1927 roku odbywają się przesłuchania Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – z wyjątkiem IV edycji w 1949, gdy wobec wojennego zniszczenia gmachu Filharmonii wydarzenie to miało miejsce w sali Teatru Roma. Inauguracja V Konkursu Chopinowskiego – 21 lutego 1955 była jednocześnie pierwszym koncertem w odbudowanej siedzibie i historycznym dniem nadania Filharmonii tytułu Narodowa.

Chopina nigdy za wiele. Fascynujące osobowości pianistów, odkrywcze, czasem kontrowersyjne – ale przez to niezapomniane interpretacje, nowe konteksty ponadczasowej muzyki, wykonywanie jej także na instrumentach historycznych, intensywna i owocna współpraca z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina – wszystko to nieodmiennie przyciąga publiczność na każdą z imprez związanych z postacią genialnego twórcy, przez połowę swego życia związanego z Warszawą i zawsze mającego ją w pamięci. Piękną tradycją stało się czczenie rocznicy śmierci Fryderyka wykonaniem Requiem Mozarta w Kościele św. Krzyża. Świętowanie rocznicy urodzin (pomińmy tu niekończące się dyskusje badaczy, kiedy dokładnie przypada...) także staje się już tradycją zainicjowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Filharmonią Narodową.

Piotr Maculewicz/filharmonia.pl

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Adam Suprynowicz

Data emisji: 1.03.2019

Godzina emisji: 19.00

pg

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin
Czytaj także

Baletowy hołd dla Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 09:25
W audycji wysłuchaliśmy relacji z prób do spektaklu "Nasz Chopin" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"mUltimate Chopin". Wielkie dzieła na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 10:00
- Platforma cyfrowa rozwiązuje problemy, jakie napotykaliśmy przy redagowaniu dzieł Chopina. Liczba źródeł, w których jakiś jego utwór został przekazany, jest ogromna. To autografy, kopie, pierwsze wydania. Ich drukowana edycja wymusza pominięcie którejś z wersji, nasza platforma zawiera wszystkie – mówił w Dwójce prof. Paweł Kamiński.
rozwiń zwiń