X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Koncert urodzinowy Chopina… w urodziny Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 13:26
1 marca Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zorganizował w Filharmonii Narodowej koncert z okazji 209. urodzin wielkiego kompozytora. Wydarzenie transmitowała Dwójka, która tego właśnie dnia świętowała 82. rocznicę powstania.
Tomasz Ritter (Polska)
Tomasz Ritter (Polska)Foto: Wojciech Grzędziński / NIFC

glass 1200 PAP.jpg
Syntezatorowy Glass na urodziny Dwójki

Program:

Stanisław Moniuszko Uwertura koncertowa "Bajka", Karol Lipiński II Symfonia C-dur op. 2, Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy f-moll op. 21

Wyk. Tomasz Ritter – fortepian historyczny, {oh!} Orkiestra Historyczna, dyr. Dirk Vermeulen

W przerwie Koncertu urodzinowego Fryderyka Chopina Monika Zając rozmawiała z Tomaszem Ritterem i Dirkiem Vermeulenem.

82-lecie Dwójki: serwis specjalny >>>

***


chopjpg.jpg
Koncerty z okazji 209. urodzin Fryderyka Chopina

Filharmonia Narodowa należy do najważniejszych świątyń muzyki Fryderyka Chopina – nikt nie pokusił się o (chyba niemożliwe do wykonania) podsumowanie, ile łącznie godzin rozbrzmiewała w jej murach muzyka tego kompozytora. To tutaj od 1927 roku odbywają się przesłuchania Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – z wyjątkiem IV edycji w 1949, gdy wobec wojennego zniszczenia gmachu Filharmonii wydarzenie to miało miejsce w sali Teatru Roma. Inauguracja V Konkursu Chopinowskiego – 21 lutego 1955 była jednocześnie pierwszym koncertem w odbudowanej siedzibie i historycznym dniem nadania Filharmonii tytułu Narodowa.

Chopina nigdy za wiele. Fascynujące osobowości pianistów, odkrywcze, czasem kontrowersyjne – ale przez to niezapomniane interpretacje, nowe konteksty ponadczasowej muzyki, wykonywanie jej także na instrumentach historycznych, intensywna i owocna współpraca z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina – wszystko to nieodmiennie przyciąga publiczność na każdą z imprez związanych z postacią genialnego twórcy, przez połowę swego życia związanego z Warszawą i zawsze mającego ją w pamięci. Piękną tradycją stało się czczenie rocznicy śmierci Fryderyka wykonaniem Requiem Mozarta w Kościele św. Krzyża. Świętowanie rocznicy urodzin (pomińmy tu niekończące się dyskusje badaczy, kiedy dokładnie przypada...) także staje się już tradycją zainicjowaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Filharmonią Narodową.

Piotr Maculewicz/filharmonia.pl

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Adam Suprynowicz

Data emisji: 1.03.2019

Godzina emisji: 19.00

pg

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Baletowy hołd dla Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 09:25
W audycji wysłuchaliśmy relacji z prób do spektaklu "Nasz Chopin" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"mUltimate Chopin". Wielkie dzieła na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 10:00
- Platforma cyfrowa rozwiązuje problemy, jakie napotykaliśmy przy redagowaniu dzieł Chopina. Liczba źródeł, w których jakiś jego utwór został przekazany, jest ogromna. To autografy, kopie, pierwsze wydania. Ich drukowana edycja wymusza pominięcie którejś z wersji, nasza platforma zawiera wszystkie – mówił w Dwójce prof. Paweł Kamiński.
rozwiń zwiń