Rosja: Żydzi stworzyli antysemicką Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 18:00
- Propaganda twierdziła najpierw, że Euromajdan stworzyli Żydzi, a potem, że władzę na Ukrainie przejęli antysemici - mówił Wiaczesław Lichaczew z Euroazjatyckiego Kongresu Żydów w Jerozolimie.
Audio
  • Wiaczesław Lichaczew: przez cały miniony rok odnotowaliśmy na Ukrainie tylko cztery akty przemocy na tle antysemickim (Puls świata/Dwójka)
Protesty w Kijowie w grudniu 2013 roku. Jeśli wierzyć rosyjskiej propagandzie na Majdanie, którego inicjatorami byli Żydzi, dochodziło regularnie do antysemickich ekscesów...
Protesty w Kijowie w grudniu 2013 roku. Jeśli wierzyć rosyjskiej propagandzie na Majdanie, którego inicjatorami byli Żydzi, dochodziło regularnie do antysemickich ekscesów...Foto: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

- Logika nie ma tu żadnego znaczenia. Liczy się czarny PR, a nic tak nie bulwersuje Zachodu jak antysemityzm - wyjaśnił ekspert. - Rzeczywistość jest taka, że przez cały miniony rok odnotowaliśmy na Ukrainie cztery akty przemocy na tle antysemickim. To mniej niż we Francji i w Belgii - podkreślił.

Dlaczego zatem poprzednie wybory parlamentarne przyniosły sukces radykalnie prawicowej partii "Swoboda" i czemu ukraińscy Żydzi masowo emigrują do Izraela?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadziła: Agata Kasprolewicz

Goście: Wiaczesław Lichaczew (badacz rosyjskiej skrajnej prawicy z Euroazjatyckiego Kongresu Żydów w Jerozolimie)

Data emisji: 11.03.2015

Godzina emisji: 17.15

mm/bch

Czytaj także

Ambasador Ukrainy: potrzebujemy strategicznego celu, integracji z UE

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 19:30
- Najważniejsze, żeby wszyscy uczestnicy rozmów w Mińsku byli odpowiedzialni za to, co podpisują. Byliśmy świadkami, że Rosja wycofywała się z porozumienia mińskiego z września ub. roku - ocenia ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rosja w Donbasie przemawia do Zachodu"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 18:03
- To nie jest konflikt między separatystami a Ukrainą i tylko pośrednio to konflikt między Kijowem i Moskwą - uważa Jan Czurylowicz, doradca polityczny Clifford Eastcastle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina w kryzysie. Czy czeka nas trzeci Majdan?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 18:27
- Myślę, że Ukraińców przed wyjściem na ulicę powstrzymają dwa czynniki - mówił w Dwójce Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń