Edgar Broyan: termin "ludobójstwo" stworzono po rzezi Ormian

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 17:35
- Termin "ludobójstwo" został opracowany po masowym mordowaniu Ormian przez Turków w czasie I wojny światowej - zauważył Edgar Broyan, przewodniczący Federacji Organizacji Ormiańskich.
Audio
  • Edgar Broyan, przewodniczący Federacji Organizacji Ormiańskich wyjaśnia, dlaczego Turcja nie chce przyznać, że było to ludobójstwo (Puls świata/Dwójka)
Ormiańska demonstracja w Moskwie w 100. rocznicę popełnionego przez Turków ludobójstwa
Ormiańska demonstracja w Moskwie w 100. rocznicę popełnionego przez Turków ludobójstwa Foto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Gość "Pulsu świata" podkreślił, że Turcja stara się deprecjonować wydarzenia sprzed stu lat. Dodał, że władzom w Ankarze sprzyja sytuacja polityczna w regionie, ponieważ wielkim mocarstwom zależy na utrzymywaniu dobrych stosunków z Turcją.

Podczas I wojny światowej turecki rząd zarządził masową deportację Ormian, głównie ze wschodniej Turcji. Mężczyźni byli mordowani, kobiety, dzieci i starców przesiedlano na pustynne tereny dzisiejszej Syrii. Turcja nie zgadza się jednak na nazywanie jej poczynań ludobójstwem. Stosunki dyplomatyczne między Armenią i Turcją pozostają do dziś praktycznie zamrożone.

Dlaczego Turcja nie chce przyznać, że było to ludobójstwo? Wyjaśnia to Edgar Broyan, przewodniczący Federacji Organizacji Ormiańskich.

***
Tytuł audycji: Puls świata
Prowadził: Paweł Reszka
Gość: Edgar Broyan, przewodniczący Federacji Organizacji Ormiańskich
Data emisji: 24.04.2015
Godzina emisji: 17.15

mj/jp

Czytaj także

Premier Turcji przed 100. rocznicą ludobójstwa: dzielimy ból dzieci i wnuków Ormian

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 10:19
Turecki premier Ahmet Davutoglu poinformował, że z okazji zbliżającej się 100. rocznicy ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim, w Stambule odbędzie się msza, by uczcić pamięć zabitych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica rzezi Ormian. Półtora miliona pomordowanych zostało świętymi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 18:55
Ormiański Kościół Apostolski kanonizował półtora miliona Ormian, zamordowanych przez Turków w czasie pierwszej wojny światowej. W piątek minie sto lat od rozpoczęcia ludobójstwa.
rozwiń zwiń