Polskie Radio
Section05
Ormianie

Konflikt o Górski Karabach. Papież Franciszek zaapelował o dialog

Papież zaapelował o porozumienie między Azerbejdżanem i Armenią w sprawie Górskiego Karabachu, enklawy ormiańskiej, zajętej przez siły azerskie. Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT papież Franciszek Kościół katolicki chrześcijaństwo górski karabach Armenia Azerbejdżan konflikty międzynarodowe Watykan Górny Karabach Ormianie aktualności katolickie

Ofensywa Azerbejdżanu w Górskim Karabachu. "Zginęło już ok. 100 Ormian, to jest czystka etniczna"

- Od wtorku, gdy wojska Azerbejdżanu rozpoczęły operację w separatystycznym, zamieszkanym głównie przez Ormian regionie Górskiego Karabachu, zginęło tam już niemal 100 cywilów, a kilkuset zostało rannych. To jest typowa czystka etniczna - powiedział w środę w rozmowie z agencją Reutera były premier Górskiego Karabachu Ruben Wardanian.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Armenia Ormianie Azerbejdżan konflikty międzynarodowe górski karabach wojsko żołnierze erywań Baku

Azerbejdżan atakuje Górski Karabach. Są ofiary śmiertelne i ranni

Ormianie poinformowali, że w Górskim Karabachu dwóch cywilów zginęło, a co najmniej dwudziestu zostało rannych po rozpoczęciu przez Azerbejdżan tzw. "operacji antyterrorystycznej". "Liczba rannych wśród cywilów wzrosła do 23. Odnotowano dwie ofiary wśród ludności cywilnej" - napisał w mediach społecznościowych tamtejszy urzędnik odpowiedzialny za prawa człowieka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Armenia górski karabach Azerbejdżan konflikty międzynarodowe Ormianie Baku erywań

Teodor Axentowicz. Admirator pięknych kobiet i ormiańskiej kultury

- Ciekawa mieszanina paryżanina z Ormianinem. Ten wysoki pan z wielkim garbatym nosem miał wszystko czarne z wyjątkiem skóry: czarną brodę, oczy, brwi, czarny kapelusz z olbrzymim rondem, no i przepisową czarną pelerynę. W Zakopanem porzucał ją na rzecz serdaka – tak opisywała artystę młodopolskiego Teodora Axentowicza Magdalena Samozwaniec na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA SZTUKA malarstwo Ormianie Młoda Polska Magdalena Samozwaniec historia Polski

Biden uznał rzeź Ormian za ludobójstwo. Tureckie władze: oburzająca deklaracja

Turcja odpowie w najbliższych miesiącach na uznanie przez prezydenta Joe Bidena masakry Ormian w Imperium Osmańskim za ludobójstwo. Rzecznik prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, İbrahim Kalın nazwał deklarację amerykańskiego przywódcy "oburzającą" i "niesprawiedliwą", ale nie sprecyzował, w jaki sposób Ankara zamierza zareagować.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Europa USA Stany Zjednoczone Recep Tayyip Erdogan Joe Biden Ormianie ŚWIAT

Prezydent USA nazwał rzeź Ormian ludobójstwem

W wydanym, w sobotę, oświadczeniu z okazji dnia upamiętnienia rzezi Ormian, Joe Biden przyznał, że "masakry Ormian z 1915 roku, do których doszło w Imperium Osmańskim, były ludobójstwem". Komunikat mówi o 1,5 mln Ormian "deportowanych, zamordowanych lub zmuszonych do marszu śmierci podczas kampanii eksterminacji". Deklaracja amerykańskiego przywódcy jest historyczna, ponieważ do tej pory Waszyngton unikał jednoznacznego ocenienia tamtych wydarzeń, by nie zaostrzać stosunków z Turcją.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Joe Biden ludobójstwo USA Turcja HISTORIA Ormianie

Rocznica rzezi Ormian. W Warszawie odbędą się uroczystości upamiętniające pierwsze ludobójstwo XX wieku

Na warszawskich Bielanach odbędą się główne uroczystości upamiętniające rzeź Ormian. Dziś obchodzony jest Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, 24 kwietnia uznawany jest za początek rzezi Ormian w Imperium Osmańskim, do której doszło w 1915 roku. W latach 1915-17, Turcy wymordowali około półtora miliona osób, masakrę tę określa się jako pierwsze ludobójstwo XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Ormianie Warszawa HISTORIA POLSKA

T. Isakowicz-Zaleski: rezolucja USA ws. ludobójstwa Ormian słuszna, ale późna

- Sprawa ludobójstwa łączy Ormian na całym świecie. To powoduje, że diaspora doprowadziła do tego, że większość państw, zwłaszcza europejskich i południowoamerykańskich, uznała je za fakt historyczny powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz Ormian.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ludobójstwo Tadeusz Isakowicz-Zaleski Ameryka ŚWIAT Armenia Ormianie