O co grają Ateny? "Jeszcze wszystko może się zdarzyć"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 17:00
- Nic nie jest do końca powiedziane i zgodnie z greckim przysłowiem między ustami a brzegiem pucharu wszystko zdarzyć się może - mówi Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador w Atenach.
Audio
  • Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador RP w Atenach, opowiada m.in. o przyszłości Grecji (Puls świata/ Dwójka)
Aktualny program pomocy dla Grecji wygasa we wtorek o północy. Ateny odrzuciły w miniony piątek ostateczną propozycję porozumienia, a eurogrupa nie zgodziła się na przedłużenia programu
Aktualny program pomocy dla Grecji wygasa we wtorek o północy. Ateny odrzuciły w miniony piątek ostateczną propozycję porozumienia, a eurogrupa nie zgodziła się na przedłużenia programuFoto: EPA/SIMELA PANTZARTZI

We wtorek do północy Grecja powinna spłacić ratę kredytu udzielonego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i kraje eurolandu. W przypadku braku spłaty Grekom grozi bankructwo. - Negocjacje i droga dyplomatyczna ma wiele różnego rodzaju barier i zasadzek, ale też i trików. Jednym z nich jest zatrzymanie zegara, przedłużenie negocjacji, a potem, jeśli zostaną one zwieńczone częściowym przynajmniej sukcesem, również można ponownie uruchomić ten wehikuł czasu - uważa dyplomata Grzegorz Dziemidowicz.

Z audycji dowiadujemy się, dlaczego hasło "nie", zaproponowane w referendum przez premiera Aleksa Ciprasa i jego otoczenie, jest historycznie zakorzenione w greckim społeczeństwie. Były ambasador wyjaśnił również, czy w tej sytuacji Grecy zaczynają zawodzić się na Syrizie i szefie rządu.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: Grzegorz Dziemidowicz (dyplomata, były ambasador RP w Atenach)

Data emisji: 30.06.2015

Godzina emisji: 17.15

sm/jp

Czytaj także

Polityka zaciskania pasa dławiła rozwój greckiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 13:00
- Jeśli eurokraci w Brukseli albo politycy w innych europejskich miastach poddadzą się i zgodzą na spełnienie wszystkich żądań Grecji, może to zachęcić inne kraje do głosowania na populistów i ekstremistów - twierdzi Sebastian Dullien z Berlina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były ambasador RP w Atenach: sytuacja jest napięta, Grecji pozostało kilka dni

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 17:38
- Narasta napięcie pomiędzy Grecją i światem zewnętrznym, zwłaszcza z Unią Europejską - ocenił Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador RP w Atenach.
rozwiń zwiń