Brazylia oczyszcza się z korupcji

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 17:50
Czy najpopularniejszy prezydent w historii Brazylii brał łapówki? O prowadzonym na szeroką skalę śledztwie w sprawie korupcji opowiadała w Dwójce Janina Petelczyc z fundacji Terra Brasilis.
Audio
  • Janina Petelczyc o skandalu korupcyjnym w Brazylii (Puls świata/Dwójka)
Luiz Inacio Lula da Silva wraca do domu po przesłuchaniu w sprawie afery korupcyjnej w firmie Petrobras
Luiz Inacio 'Lula' da Silva wraca do domu po przesłuchaniu w sprawie afery korupcyjnej w firmie PetrobrasFoto: PAP/EPA/SEBASTIAO MOREIRA

Były prezydent Inacio Lula da Silva kończył swoje urzędowanie w glorii męża stanu. Uznawano go za twórcę sukcesu gospodarczego Brazylii. Teraz ocena jego urzędowania może się zmienić: - Zarzuca mu się, że przyjmował łapówki od prywatnych firm budowlanych w zamian za zlecenia z państwowego giganta naftowego Petrobras - wyjaśniała Janina Petleczyc.

Czy śledztwo w tej sprawie prowadzone jest niezależnie od politycznych nacisków? Dlaczego popularny prezydent mógł sięgnąć po brudne pieniądze? W końcu: czy fala aresztowań wśród budowlanych biznesmenów może zagrozić przygotowaniom do igrzysk olimpijskich? Te pytania zadaliśmy gościowi "Pulsu świata". 

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzenie: Dariusz Rosiak

Gość audycji:  Janina Petelczyc (Fundacji Terra Brasilis)

Data emisji: 7.03.2016

Godzina emisji: 17.45

bch/mm

Czytaj także

Wielki skandal korupcyjny wstrząsa Brazylią

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 17:16
Kłopoty prezydent Brazylii. Dilma Rousseff jest oskarżana o to, że przez lata przymykała oczy na korupcję we własnej partii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera korupcyjna uderza w prezydent Brazylii

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 16:47
Czy prezydent Dilma Rousseff dotrwa do końca kadencji? Dlaczego jej notowania sięgnęły dna? M. in. o tym mówiliśmy w audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump. "Republikanie sami wyhodowali sobie problem"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 16:24
- Wszystko, co u "normalnego" kandydata byłoby wizerunkową katastrofą, Trumpowi wychodzi na korzyść - podkreślał Łukasz Pawłowski, zastanawiając się nad popularnością w USA Donalda Trumpa.
rozwiń zwiń