Wojska USA w Europie. "Potencjał jest odbudowywany"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 18:51
- Jeszcze pięć lat temu w ogóle nie było w Europie amerykańskich wojsk lądowych. To, co dzieje się teraz, to znaczący postęp – mówił publicysta Andrzej Talaga.
Audio
  • Z Andrzejem Talagą o m.in. obecności wojsk USA w Europie oraz o Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie rozmawia Grzegorz Ślubowski (Puls świata/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: U.S. Army Europe Images/flickr/CC BY 2.0

Jak poinformowało europejskie dowództwo amerykańskiej armii w Stuttgarcie, USA wzmocnią swoją rotacyjną obecność w Europie i w przyszłym roku na kontynencie ma pojawić się brygada pancerna. Gość Dwójki, ekspert od spraw międzynarodowych, pozytywnie ocenił tę decyzję ("czegoś takiego jeszcze nie było"), zwrócił jednak uwagę na niejasną kwestię rozmieszczenia tych wojsk. - Brygada w jednym miejscu to znaczna siła, ale rozrzucona od Bałtyku po Morze Czarne już taką siłą nie jest – mówił Andrzej Talaga.


Zobacz także
szczyt nuklearny 1200
Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego. Rosja wielkim nieobecnym

W jakim sensie "Amerykanie wycofali się z Europy", a teraz "potencjał jest odbudowywany"? Jak Rosja może zareagować na te amerykańskie plany? W rozmowie nie zabrakło również komentarzy do rozpoczętego właśnie Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: Andrzej Talaga (publicysta, ekspert od spraw międzynarodowych)

Data emisji: 31.03.2016

Godzina emisji: 17.45

jp/mc

Czytaj także

USA wyślą brygadę do Europy Środkowej. Prezydent: to dobry początek

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 22:39
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że będziemy nadal zabiegać o infrastrukturę obronną Sojuszu. Szef MON ocenił, że decyzja USA zmienia sytuację geopolityczną Polski i powiedział, że Polska stara się o stacjonowanie na jej terenie batalionu pancernego NATO.
rozwiń zwiń