Polskie Radio
Section05
Andrzej Talaga

Andrzej Talaga: dla Rosji to wojna o wszystko, nie tylko o Donbas

- Należy uważnie słuchać tego, co w Rosji mówią, bo Rosjanie paradoksalnie robią to, co mówią. To pewnego rodzaju widzenie świata, w którym Rosja jest zagrożona tym, że Ukraina przechodzi stopniowo do obozu Zachodu - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga, amerykanista (Warsaw Enterprise Institute).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Krym Władimir Putin Antoni Trzmiel

Oblężenie Ukrainy. Andrzej Talaga: Mariupol upadnie i to będzie wielka katastrofa humanitarna

- Serce nam wszystkim podpowiada, że Ukrainie idzie dobrze, natomiast fakty temu przeczą. Czy Ukraina jest w stanie wyzwolić zajęte ziemie przez Rosjan? Nie, nie jest w stanie, co oznacza, że Rosja już uzyskała i to bardzo dużo - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 amerykanista Andrzej Talaga.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel ŚWIAT Europa Rosja Władimir Putin wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe serwis wschodni Wołodymyr Zełenski

Andrzej Talaga: Rosja nie ma sił i środków do prowadzenia wojny z Zachodem

Widzimy eskalację tego, co Władimir Putin mówi o tej wojnie. Najpierw chodziło o odsunięcie od władzy niewygodnego rządu, ale teraz Rosja chce toczyć tę wojnę ze wszystkimi wokół, w tym z NATO i z Japonią. Ale to tylko narracja, bo Rosja nie ma sił i środków do prowadzenia wojny z Zachodem - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel ŚWIAT Europa Ukraina Rosja NATO wojna 2022 serwis wschodni

"Nie oddamy ani centymetra terytorium NATO". Andrzej Talaga o wizycie Kamali Harris w Warszawie

- Zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie padły deklaracje, że po pierwsze nie oddamy ani centymetra terytorium NATO. Po drugie, że wszystkie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego i ich terytoria są objęte gwarancjami, czyli artykułem 5. oraz że będzie wystąpienie zbrojne w obronie tegoż terytorium - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Andrzeja Talaga z Fundacji Warsaw Enterprise Institute. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka Stany Zjednoczone NATO bezpieczeństwo relacje polsko-amerykańskie wojna na Ukrainie wojna 2022 POLSKA polityka

Wizyta sekretarza obrony USA w rejonie Morza Śródziemnego. Eksperci oceniają działania Amerykanów

- Wizyta Lloyda Austina w państwach rejonu Morza Czarnego ma służyć temu, by lepiej zrozumieć sytuację i środowisko oraz to, jakie są oczekiwania tych państw w stosunku do USA - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mateusz Piotrowski. Gościem audycji był także Andrzej Talaga, który dodał, że wizyta sekretarza obrony USA ma "utrwalić relacje i pokazać, że Amerykanie nadal postrzegają te kraje jako ważne w swojej układance bezpieczeństwa w rejonie czarnomorskim".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Bliski Wschód wojsko Rumunia Gruzja Ukraina USA NATO

"Jesteśmy w samym oku cyklonu". Andrzej Talaga o relacjach Polski z UE

- W sposób - być może przez nas samych zasłużony - staliśmy się papierkiem lakmusowym. Moim zdaniem powinniśmy to wszystko przeprowadzić dużo spokojniej, bez narażania się na bycie tym złym człowiekiem Unii Europejskiej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 ekspert do spraw międzynarodowych Andrzej Talaga.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Mirosław Skowron

Adam Eberhard: UE ma jeszcze spory katalog działań wobec Białorusi

Parlament Europejski przegłosował rezolucję w sprawie Białorusi, w której wzywa do ukarania Alaksandra Łukaszenki i wprowadzenia sankcji wobec jego reżimu. Jest też wezwanie do solidarności krajów europejskich wobec ataków hybrydowych na Polskę oraz apel o uwolnienie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. - Kolejne sankcje są chyba przesądzone - mówi Adam Eberhard z OSW.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Parlament Europejski sankcje Unii Europejskiej sankcje Paweł Lekki

Afganistan pod rządami talibów. Talaga: to będzie federacja komendantów

- Nie ma żadnej pewności, że silny komendant z południa, z Kandaharu na przykład, nie będzie chciał gościć ludzi, których zachód uznaje za terrorystów - powiedział w Polskim Radiu 24 o sytuacji w Afganistanie Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. - To będzie zawsze federacja, konfederacja komendantów lokalnych, którzy generalnie uznają przywództwo talibanu - ocenił. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan talibowie