"Zamach w Jerozolimie to prezent dla rządzących"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 18:48
- Władze Izraela znajdują się w trudnej sytuacji politycznej i obyczajowej - mówiła o sytuacji w tym kraju dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Audio
  • Dr Agnieszka Bryc o sytuacji politycznej w Izraelu (Puls/Dwójka)
Izraelscy żołnierze niosą trumnę z ofiarą zamachu, który miał miejsce w Jerozolimie 8 stycznia 2017 roku
Izraelscy żołnierze niosą trumnę z ofiarą zamachu, który miał miejsce w Jerozolimie 8 stycznia 2017 rokuFoto: PAP/EPA/JIM HOLLANDER

Zdaniem gościa audycji "Puls świata" premier Izraela Benjamin Netanjahu będzie próbował wykorzystać atak terrorystyczny w Jerozolimie, by przykryć polityczne skandale korupcyjne ze sobą w roli głównej. Do zamachu doszło 8 stycznia, wtedy to Palestyńczyk wjechał ciężarówką w grupę osób. Dr Agnieszka Bryc zwracała uwagę, że zamachowiec nie działał w imieniu żadnej terrorystycznej organizacji, tylko na własną rękę, co jest pewną nowością, jeśli chodzi o sytuacje tego typu w Izraelu. Dodawała też, że władze tego kraju będą chciały pokazać Izrael jako ofiarę ataków terrorystycznych, a Palestyńczyków jako społeczność, z którą nie warto rozmawiać. To ma powstrzymać międzynarodową presję wymuszającą pokojowy dialog, przynajmniej do czasu ukonstytuowania się administracji Donalda Trumpa w USA.

Dr Agnieszka Bryc przypomniała, że nowy prezydent Stanów Zjednoczonych obiecał swoje poparcie dla izraelskiego osadnictwa na terenach okupowanych. Jego polityka wzmocni więc prawicowe siły w Izraelu. 

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika)

Data emisji: 11.01.2017

Godzina emisji: 17.45

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Betlejem. W ogniu sporu palestyńsko-izraelskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 11:30
W audycji rozmawialiśmy o mieście, które leży w sercu jednego z najbardziej skomplikowanych konfliktów na świecie.
rozwiń zwiń