"Radykalne opcje wzięły górę w Hiszpanii"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 16:00
- Radykalni separatyści katalońscy i radykalni obrońcy status quo kreują sytuację w Hiszpanii, a domyślam się, że jest duża część obywateli, która widzi pole do rozmów - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Kacprzak, iberystka z Uczelni Vistula.
Audio
  • Dr Katarzyna Kacprzak o napiętych stosunkach między Madrytem i Barceloną (Puls świata/Dwójka)
Szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont
Szef katalońskiego rządu Carles PuigdemontFoto: PAP/EPA/QUIQUE GARCIA

Parlament Katalonii opowiedział się za ustanowieniem niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii. Wniosek poparło 70 deputowanych, 10 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Tymczasem w Madrycie senat przyjął dokument, który pozwala na zawieszenie katalońskiej autonomii. Centralny rząd w Madrycie ma przejąć nadzór na katalońską policją mediami i systemem informatycznym. Zdaniem dr Katarzyny Kacprzak w tej sytuacji wszystkie scenariusze są możliwe. W audycji dyskutowaliśmy o tym, jak doszło do kryzysu katalońskiego oraz zastanawialiśmy się, jak zareaguje na wydarzenia Unia Europejska.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: dr Katarzyna Kacprzak (iberystka z Uczelni Vistula)

Data emisji: 27.10.2016

Godzina emisji: 17.45

bch/mko

Czytaj także

Hiszpania: Katalonia bliska ogłoszenia niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 13:09
Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont wygłosi oświadczenie w środę o godz. 21 - podało źródło z jego kancelarii. Proniepodległościowe partie Katalonii chcą, by w najbliższy poniedziałek regionalny parlament obradował nad ewentualną deklaracją o oderwaniu się od Hiszpanii. W Polskim Radiu 24 komentarze Magdaleny Skajewskiej z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej PR oraz Ewy Wysockiej - wieloletniej korespondentki Polskiego Radia w Barcelonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór wokół niepodległości Katalonii. Co zrobi Carles Puigdemont?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 19:13
- Niezależnie od tego, co robi Carles Puigdemont, ze strony Madrytu nie będzie mowy o żadnych rozmowach - powiedział na antenie Jedynki Maciej Okraszewski z portalu dzialzagraniczny.pl
rozwiń zwiń