Polskie Radio
Section05
Carles Puigdemont

"Puigdemont liczył na uzyskanie azylu politycznego w Belgii"

Zdymisjonowany szef rządu Katalonii Carles Puigdemont i czterech jego współpracowników zostało warunkowo zwolnionych po trwającym dziesięć godzin przesłuchaniu w oczekiwaniu na orzeczenie sądu dotyczące wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Hiszpanię. Jaka przyszłość czeka byłego premiera Katalonii? Gościem Polskiego Radia 24 była prof. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Hiszpania katalonia Carles Puigdemont Belgia niepodległość referendum w Katalonii

Czy były premier Katalonii może liczyć na uczciwy proces?

Hiszpański Sąd Najwyższy wezwał byłego premiera Katalonii na przesłuchanie. Carles Puigdemont pozostaje jednak w Belgii. W Hiszpanii zostało wobec niego wszczęte postępowanie w sprawie "rebelii i działalności wywrotowej", za co grozi do 30 lat więzienia. O przyszłości Katalonii mówił Polskim Radiu 24 Xavier Bordas, Katalończyk, który od lat mieszka w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Carles Puigdemont katalonia Hiszpania

Hiszpania: ośmiu członków katalońskiego rządu w areszcie

Ośmiu członków katalońskiego rządu - wszyscy, którzy składali zeznania w Madrycie - trafiło do aresztu. Tylko jeden z nich może wyjść po wpłaceniu 50 tysięcy euro kaucji. Taką decyzje podjął Sąd Najwyższy w stolicy Hiszpanii. Sędzia uzasadnił, że zatrzymanie jest konieczne, gdyż jest ryzyko, że politycy mogą nadal popełniać zarzucane im przestępstwa a także zniszczyć dowody rzeczowe. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania katalonia policja Carles Puigdemont