Polskie Radio
Section05
Carles Puigdemont

Zatrzymanie Puigdemonta. Były premier Katalonii zadeklarował udział w posiedzeniu dot. jego ewentualnej ekstradycji

Były premier Katalonii Carles Puigdemont, który w czwartek został zatrzymany na Sardynii i otrzymał zakaz opuszczania tej włoskiej wyspy, ogłosił w sobotę, że w najbliższy poniedziałek wróci do Brukseli. Ekstradycji separatystycznego polityka domagają się władze Hiszpanii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy sardynia Hiszpania katalonia Carles Puigdemont zatrzymanie polityka

Hiszpania rezygnuje z ekstradycji Carlesa Puigdemonta

Madryt domagał się od Niemiec ekstradycji byłego premiera Katalonii na podstawie zarzutów o rebelię i malwersację środków publicznych. 12 lipca wyższy sąd krajowy w Szlezwiku-Holsztynie na północnym wschodzie Niemiec uznał ekstradycję za niedopuszczalną w związku z rebelią, ale za możliwą w związku z lżejszymi zarzutami o sprzeniewierzenie państwowych funduszy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Carles Puigdemont katalonia Hiszpania Niemcy referendum w Katalonii

Były premier Katalonii zatrzymany przez niemiecką policję

Niemiecka policja zatrzymała byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta. Przebywa on w policyjnym areszcie w Szlezwiku-Holsztynie. Zatrzymania dokonano na granicy z Danią na podstawie europejskiego nakazu aresztowania, wystawionego za Carlesem Puigdemontem przez władze Hiszpanii. Sprawę skomentował w Polskim Radiu 24 Higino Paterna, współpracownik hiszpańskiej agencji Aceprensa.
Zobacz więcej na temat:  katalonia Hiszpania Carles Puigdemont

„Puidgemont wciąż jeszcze nie dał za wygraną”

„To koniec. Nasi nas poświęcili, a przynajmniej mnie” - napisał w wiadomości, która wyciekła dziś do mediów Carles Puidgemont. Później jednak zapewnił, że nie wycofuje się z walki o reelekcję. O tym, jak się potoczy sytuacja w Katalonii i czy - wbrew Madrytowi - Puidgemont będzie kandydatem na premiera Katalonii, mówił w audycji Świat w Powiększeniu Maciej Okraszewski z portalu DzialZagraniczny.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Hiszpania katalonia Carles Puigdemont

Madryt nie zgadza się, by Puigdemont rządził Katalonią z Brukseli

Premier Mariano Rajoy zapowiedział, że Hiszpania nie zgodzi się na rządzenie przez Carlesa Puigdemonta Katalonią na odległość. Odwołany w październiku z funkcji premiera regionu polityk przebywa w Brukseli. Jak poinformował Rajoy, gdyby premierem został Puigdemont, należy spodziewać się opóźnienia w przywróceniu autonomii regionu. O sytuacji w Katalonii mówił w Polskim Radiu 24 Higinio Paterna, współpracownik agencji Aceprensa.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania katalonia Barcelona Madryt Bruksela Carles Puigdemont

Wybory w Katalonii. Separatyści wygrali z unionistami

Po czwartkowych wyborach w Katalonii ich zwycięzcy, zwolennicy niepodległości regionu, stoją przed trudnym zadaniem: sformować rząd. Trzech spośród nowo wybranych 66 deputowanych jest w więzieniu, piątka jest na emigracji, a 17 ma zarzuty prokuratorskie. O sytuacji w Katalonii mówiła w Magazynie Europejskim Magdalena Skajewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katalonia Hiszpania Carles Puigdemont Mariano Rajoy Barcelona wybory