Czy papież Franciszek powie słowo "Rohingya"?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 08:00
O wizycie zwierzchnika Kościoła katolickiego w Mjanmie rozmawialiśmy w Dwójce w kontekście pogromów dokonywanych w tym kraju na mniejszości muzułamańskiej Rohingya.
Audio
  • Patryk Kugiel o wizycie papieża Franciszka w Mjanmie (Puls świata/Dwójka)
papież Franciszek w Mjanmie
papież Franciszek w MjanmieFoto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Szacuje się, że już kilkaset tysięcy przedstawicieli Rohingya uciekło do Bangladeszu w wyniku prześladowań przez władze Mjanmy. Czy wizyta papieża Franciszka w dawnej Birmie wpłynie na powstrzymanie przemocy w tym kraju? Zdaniem Patryka Kugiela z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych papież z pewnością wstawi się u władz za mniejszością muzułmańską w Mjanmie. - To jest dla niego charakterystyczne, że występuje jako sumienie ludzkości i wielki humanista, któremu chodzi mu o dobro człowieka i pojednanie między ludźmi niezależnie od wyznania.

Co ciekawe, pojawiły się głosy odradzające papieżowi użycie słowa "Rohingya" podczas rozmów w Mjanmie. - To jest słowo nacechowane politycznie, ponieważ Birmańczycy nazywają Rohingya Bengalami, czyli imigrantami z Bangladeszu, tym samym odmawiają im prawa do mieszkania w Mjanmie - wyjaśniał gość audycji "Pulsu świata".

Patryk Kugiel dodał, że pozostaje sceptyczny, co do wpływu wizyty papieża Franciszka na poprawę sytuacji Rohingya w Mjanmie. Ekspert tłumaczył, dlaczego powrót większości Rohingya do domów jest praktycznie niemożliwy.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Dariusz Rosiak

Gość: Patryk Kugiel (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 27.11.2017

Godzina emisji: 17.44

bch/jp

Czytaj także

Birma: Rex Tillerson wzywa do śledztwa ws. praw muzułmańskiej mniejszości

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 20:00
Sekretarz stanu USA Rex Tillerson, który w środę spotkał się w Birmie (Mjanmie) z tamtejszymi przywódcami cywilnymi i dowódcami wojskowymi, wezwał do wiarygodnego śledztwa w sprawie zarzutów dotyczących łamania praw człowieka muzułmańskiej mniejszości Rohingjów. O wizycie Tillersona w Birmie mówili w audycji Świat w Powiększeniu ambasador RP w Tajlandii i Birmie Waldemar Dubaniowski i Bartosz Kozakiewicz, koordynator polskich projektów pomocowych w Birmie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kurtuazyjna wizyta". Papież rozmawiał z głównym dowódcą armii Birmy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 15:38
W pierwszym dniu wizyty w Birmie papież Franciszek spotkał się w poniedziałek z generałem Min Aung Hlaingiem, naczelnym dowódcą sił zbrojnych kraju. Obserwatorzy przypominają, że to armię obarcza się odpowiedzialnością za ofensywę wobec mniejszości Rohingja.
rozwiń zwiń