Przełom w relacjach USA i Korei Północnej. "Ta zmiana nie wzięła się znikąd"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 09:38
- Możemy teraz ocenić, że jest to przemyślana polityka Korei Północnej od ostatniej próby rakietowej, jaka miała miejsce w listopadzie. Wtedy zaczęły się podchody pod udział Korei Północnej w igrzyskach olimpijskich, rozpoczął się dialog międzykoreański - mówił w Dwójce Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o przełomie w relacjach USA i Korei Północnej (Puls świata/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tomas Stehlik/Shuterstock.com

Pojawiły się informacje, że w maju ma dojść do spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. - Jest to przede wszystkim zmiana retoryczna w tym, co dzieje się wokół Półwyspu Koreańskiego. Przecież właściwie cały poprzedni rok upłynał pod znakiem "ognia i furii" ze strony prezydenta Trumpa, który teraz mówi, że jest jak najbardziej otwarty na spotkanie. Poprzedni rok to też była typowa narracja północno-koreańska, czyli nieprzejednana postawa potwierdzona kolejnymi testami rakietowymi - przypomniał ekspert PISM.

Czy zatem po miesiącach politycznych i twitterowych ciosów przyszedł czas na zawieszenie broni, a jeśli tak to kto jest autorem tego sukcesu: Waszyngton, Seul, Pjongjang, a może Pekin? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Gość: Oskar Pietrewicz (PISM)

Data emisji: 9.03.2018

Godzina emisji: 17.45

pg/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Atomowe groźby Korei Północnej. Propaganda i strach

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 18:33
- Ostatnie lata nauczyły nas, że Koreańczycy z północy stosują tego typu retorykę.  Oczywiście, taka atmosfera jest niepokojąca, bo za słowami mogą iść czyny. Ale nie ze strony Korei, ale USA – komentował Oskar Pietrewicz ostatnie północnokoreańskie groźby atakiem nuklearnym na Amerykę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pjongjang. "Test rakiety to tylko prężenie muskułów"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 08:00
- Nie mamy tu do czynienia z szaleńcami. Wszelkie militarne działania reżimu Korei Północnej wynikają z chęci utrzymania systemu i interesów elity rządzącej – powiedział dr Jacek Raubo z portalu Defence24.pl.  
rozwiń zwiń