Polskie Radio
Section05
Oskar Pietrewicz

Ludobójstwo w Rwandzie. Foltzer: francuscy politycy wiedzieli o tym od wielu lat

W 27. rocznicę ludobójstwa w Rwandzie, francuskie władze potwierdziły decyzję o odtajnieniu archiwów dotyczących masakry ludności Tutsi z 1994 roku i roli Francji w tamtych wydarzeniach. - Na razie nie ma oficjalnej reakcji Pałacu Elizejskiego w tej sprawie. Prezydent Emmanuel Macron przyjął raport i zobaczymy, co zrobi z tymi faktami i czy przeprosi w imieniu francuskich władz - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Stefan Foltzer, korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Skajewska Francja Więcej świata ludobójstwo rwanda Emmanuel Macron Oskar Pietrewicz

"Monitorowanie społeczeństwa". Ekspert o głównym sposobie walki Korei Płd. z pandemią

- Korea Południowa podjęła działania mające na celu monitorowanie społeczeństwa i rekomendacje. Niektóre miejsca zostały zamknięte, ale gospodarka funkcjonowała tam normalnie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT koronawirus pandemia Korea Południowa Oskar Pietrewicz Antoni Opaliński

Stan zdrowia Kim Dzong Una. Ekspert: nie mamy rzetelnej informacji

- Nie mam żadnych informacji, które potwierdzałyby źródła, że faktycznie stało się coś poważnego z przywódcą Korei Północnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dlaczego zatem pojawiają się doniesienia o możliwej śmierci Kim Dzong Una?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Kim Dzong Un Korea Północna Oskar Pietrewicz

Nakręceni. Filmoznawca: "Parasite" dokonał w Hollywood symbolicznej rewolucji

- Sukces "Parasite" to konsekwencja trudu twórczego, jakiego podejmują się Koreańczycy, by robić kino niebanalne i łączyć rozrywkę z dość głębokim przekazem, sprzężona z konsekwencją przedsięwzięć natury finansowo-organizacyjnej - powiedział w Polskim Radiu 24 Oskar Pietrewicz, ekspert PISM. Gośćmi audycji byli również teolog o. Marek Kotyński filmoznawca dr Łukasz Jasina i krytyk filmowy Aleksandra Salwa.
Zobacz więcej na temat:  FILM KULTURA kino Piotr Gociek Łukasz Adamski oscary 2020 Łukasz Jasina Oskar Pietrewicz

Prawo aborcyjne w Irlandii. "Kulminacja zmian"

– Musimy skupić się na tym, jak wygląda Irlandia A.D. 2018 a nie 1983. Bardzo wiele osób wciąż myśli o Irlandii jako kraju bardzo katolickim, konserwatywnym – ocenia Zbigniew Zaliński, dziennikarz irlandzkiego radia RTÉ. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Rosiak Oskar Pietrewicz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Korea Północna Kim Dzong Un Donald Trump Marek Wałkuski Beata Płomecka Irlandia Włochy Unia Europejska Kościół katolicki

Po szczycie przywódców Korei Płn. i Płd. „To początek procesu dyplomatycznego”

– Kim Dzong Un jest silny i pewny siebie. Dlatego zdecydował się na spotkanie – ocenił Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Odniósł się w ten sposób do piątkowego szczytu przywódców Korei Północnej - Kim Dzong Una - i Południowej - Mun Dze Ina – którzy zgodzili się, że ich celem jest pełna denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i postanowili dążyć do zawarcia formalnego układu pokojowego. Czy te zapewnienia zostaną zrealizowane?
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Korea Południowa Oskar Pietrewicz Donald Trump USA broń jądrowa Chiny Rosja Kim Dzong Un

Kolejne manewry wojskowe na Półwyspie Koreańskim

Korea Południowa i Stany Zjednoczone rozpoczynają kolejne, zakrojone na szeroką skalę manewry wojskowe na Półwyspie Koreańskim o kryptonimach Key Resolve i Foal Eagle. O tym, jak wpłyną one na ocieplenie relacji z Koreą Północną i zapowiadane rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową, mówił w audycji Świat w Powiększeniu Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Południowa USA sankcje Korea Północna wojsko Oskar Pietrewicz

"Zmiana w relacjach USA i Korei Płn. nie wzięła się znikąd"

- Możemy teraz ocenić, że jest to przemyślana polityka Korei Północnej od ostatniej próby rakietowej, jaka miała miejsce w listopadzie. Wtedy zaczęły się podchody pod udział Korei Północnej w igrzyskach olimpijskich, rozpoczął się dialog międzykoreański - mówił w Dwójce Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Agata Kasprolewicz USA Donald Trump Kim Dzong Un Oskar Pietrewicz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych