Putin w Belgradzie. Serbia balansuje między Rosją i UE

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 07:00
Serbowie hucznie powitali prezydenta Rosji w swojej stolicy. W audycji "Puls świata" zastanawialiśmy się, jak rozumieć ten entuzjazm w kontekście aspiracji tego kraju do Unii Europejskiej.
Audio
  • Marta Szpala komentuje wizytę Władimira Putina w Serbii (Puls świata/Dwójka)
Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Serbii Aleksandar Vuić
Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Serbii Aleksandar VučićFoto: PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL / POOL

Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich wyjaśniła, że utrzymywanie dobrych stosunków ze Wschodem i Zachodem od dawna jest wpisane w strategię Serbii. Ekspertka dodała, że feta z okazji przyjazdu Władimira Putina jest w dużej mierze reżyserowana. - Z przekazów mediów niezależnych wiemy, że partia zorganizowała autobusy, które zwiozły ludzi na powitanie Putina. Jednocześnie sympatia dla tego polityka jest tam duża.

W audycji Marta Szpala opowiedziała, w jaki sposób serbski prezydent Aleksandar Vučić próbuje wykorzystać wizytę prezydenta Rosji, by wzmocnić swoją pozycję w kraju.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadziła: Agata Kasprolewicz

Gość: Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 17.01.2019

Godzina emisji: 17.00

bch/mko

Czytaj także

Planował zamach na Władimira Putina, został zatrzymany. 21-latek miał pełen arsenał broni

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 15:14
W Serbii zatrzymano mężczyznę, podejrzanego o przygotowywanie zamachu na prezydenta Rosji Władimira Putina - donoszą w środę tamtejsze media. Na czwartek planowana jest wizyta Putina w tym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjskie wpływy w Serbii. Władimir Putin z wizytą w Belgradzie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 15:48
Rosyjski prezydent rozpoczyna wizytę w Serbii - 17 stycznia po południu Władimir Putin przyleciał do stolicy tego kraju Belgradu. Wizyta rosyjskiego przywódcy będzie uważnie obserwowana w całej Europie. Serbia jest bowiem krajem o największych na Bałkanach rosyjskich wpływach.
rozwiń zwiń