Polskie Radio
Section05
służby specjalne

Komisja ds. badania rosyjskich wpływów. Prof. Zybertowicz: porozumienie z FSB było działaniem przeciwko interesom Polski

- Zawarte w 2013 r. porozumienie między SKW i FSB wyjmowało Polskę z NATO w zakresie prowadzenia działań rozpoznawczo-wywiadowczych i kontrwywiadowczych w stosunku do Federacji Rosyjskiej. To była forma działania przeciwko interesom Polski, a także Sojuszu, od którego zależy bezpieczeństwo naszego kraju - mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Zybertowicz, jeden z odwołanych członków komisji ds. badania wpływów rosyjskich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka służby specjalne Andrzej Zybertowicz SKW Sławomir Cenckiewicz relacje polsko-rosyjskie Donald Tusk Platforma Obywatelska Tomasz Siemoniak PSL służby i bezpieczeństwo Magdalena Drohomirecka Władimir Putin FSB jacek cichocki Bogdan Klich Bartłomiej Sienkiewicz POLSKA

"Płytki nadzór nad służbami". Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich przedstawiła raport cząstkowy

Zacieśnianie współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa oraz zatajanie pełnego jej zakresu przed przełożonymi - to jedne z tez raportu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Jeszcze w środę wieczorem Sejm odwołał w głosowaniu ośmiu jej członków. Stanowisko stracił między innymi Andrzej Zybertowicz, który po głosowaniach stwierdził, że decyzja ta oznacza zwycięstwo Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Rosja służby specjalne komisja śledcza Sławomir Cenckiewicz FSB Sejm

PR24 Tusk zgodził się na współpracę SKW z rosyjską FSB. Mosiński: to dyskwalifikujące

- Sprawozdanie, które przedstawiła komisja ds. badania wpływów rosyjskich, poraża. Dowiadujemy się, że SKW za rządów Donalda Tuska traktowało Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji jako partnera do współpracy. To dyskwalifikuje tych, którzy doprowadzili do takich relacji - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jan Mosiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Mosiński POLSKA służby i bezpieczeństwo służby specjalne Donald Tusk FSB

Komisja badająca wpływy Rosji odwołana. Cenckiewicz przedstawił cząstkowy raport z prac

- Prezentujemy raport cząstkowy z trzech miesięcy prac komisji ds. badania rosyjskich wpływów, który jest wymuszony wnioskiem o odwołanie członków komisji - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący komisji Sławomir Cenckiewicz. Dodał, że raport opiera się na materiałach jawnych, z których niektóre zostały odtajnione kilka godzin wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sławomir Cenckiewicz Rosja służby specjalne Sejm bezpieczeństwo

Opozycja chce komisji śledczej ds. Pegasusa. Wójcik mówi o zdradzie. "Obce służby i przestępcy już zacierają ręce"

Michał Wójcik powiedział w Sejmie, że "komisja śledcza ds. Pegasusa jest szkodliwa dla państwa, bo rozmontuje służby, ujawniając, jakie metody kontroli operacyjnej stosują". Jak stwierdził, sejmowa większość stworzyła obraz państwa, w którym wszyscy są podsłuchiwani, co jest kłamstwem.
Zobacz więcej na temat:  służby specjalne pegasus podsłuchy Sejm POLSKA polityka

To nie pierwszy zamach na żonę szefa ukraińskiego wywiadu. "Dwa razy omal nie zginęła"

Portal 24tv.ua poinformował, że na Mariannę Budanową, żonę szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanowa, która została zatruta metalami ciężkimi, już wcześniej dokonywano zamachów. Dwukrotnie omal nie zginęła, gdy Rosjanie ostrzeliwali budynek wywiadu, w którym mieszka wraz z mężem.
Zobacz więcej na temat:  wywiad wojna 2023 wojna na Ukrainie służby specjalne ŚWIAT Europa

Żaryn o planowanych komisjach śledczych: dadzą paliwo polityczne przeciwnikom PiS, zwolnią Tuska z realizacji obietnic

– Należy spodziewać się pewnego "polowania na czarownice". Działania, które będzie koncentrowało uwagę społeczną, da paliwo przeciwnikom poprzedniego rządu, a Donalda Tuska zwolni z odpowiedzi na pytania, np. o realizację obietnic wyborczych. Społeczeństwo będzie karmione różnymi rewelacjami, które na podstawie tej czy innej komisji śledczej będą upubliczniane – powiedział portalowi wPolityce.pl Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w KPRM.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Żaryn POLSKA służby i bezpieczeństwo służby specjalne komisja śledcza

"Szef MSWiA i koordynator służb to wciąż osobne funkcje." Żaryn odpowiada Kierwińskiemu

"Mariusz Kamiński jest szefem MSWiA i ministrem koordynatorem służb specjalnych, ale to wciąż osobne funkcje" - podkreślił zastępca ministra koordynatora Stanisław Żaryn. Odpowiedział tak na wypowiedź polityka PO Marcina Kierwińskiego o tym, że w nowym rządzie minister koordynator będzie osobnym stanowiskiem.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Żaryn Marcin Kierwiński POLSKA służby i bezpieczeństwo służby specjalne MSWiA

Akt oskarżenia ws. rosyjskich szpiegów. Szef MSWiA: rozbicie siatki to sukces polskiego kontrwywiadu

Minister koordynator ds. służb specjalnych i szef MSWiA Mariusz Kamiński stwierdził, że "zidentyfikowanie i zatrzymanie 16 podejrzanych w śledztwie dotyczącym siatki szpiegowskiej pracującej dla Rosjan to ogromny sukces polskiego kontrwywiadu". Sprawa właśnie trafia do sądu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo służby specjalne Mariusz Kamiński szpieg szpiegostwo

Wielka akcja niemieckich służb. Równocześnie wkroczyły do ponad 50 miejsc związanych z islamizmem

Niemieckie służby przeprowadziły zmasowaną akcję, której celem były organizacje i stowarzyszenia islamistyczne, będące pod obserwacją Urzędu Ochrony Konstytucji. Ponad 500 policjantów i funkcjonariuszy bezpieczeństwa państwa weszło w czwartek rano jednocześnie do 58 budynków na terenie kilku niemieckich krajów związkowych - poinformowały niemieckie media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy islam terroryzm policja służby specjalne

Akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom. Doprowadzili do strat Skarbu Państwa na sumę ponad 6 mln zł

- Aktem oskarżenia wobec trzech osób zakończyło się śledztwo prowadzone przez ABW. Zamieszani w przestępstwa podatkowe mężczyźni doprowadzili do strat Skarbu Państwa na sumę ponad 6 mln zł. - poinformował w środę zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ABW Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego służby specjalne służby i bezpieczeństwo Stanisław Żaryn

Nagroda dla CBA. "Za najbardziej innowacyjny projekt w obszarze przeciwdziałania korupcji"

"Dobra wiadomość! CBA zyskuje międzynarodowe uznanie. Projekt CBA otrzymał nagrodę EPAC/EACN AWARD 2023 za najbardziej innowacyjny i udany projekt w obszarze przeciwdziałania korupcji w roku 2023" - napisał na platformie X (d. Twitter) zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo służby specjalne Stanisław Żaryn Centralne Biuro Antykorupcyjne CBA

Białoruś ściąga coraz więcej migrantów. Nie ustaje rosyjska operacja hybrydowa. Żaryn: chcą zdestabilizować NATO

"Rosja kontynuuje działania hybrydowe przeciwko Zachodowi, których celem jest destabilizacja NATO, utorowanie drogi do pokonania Ukrainy i wymuszenie uległości wobec rosyjskich interesów" - ocenił na X zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo służby specjalne Stanisław Żaryn Europa NATO Rosja Kreml Białoruś