Mołdawia. Początek nowej drogi

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 07:50
- Premierem nowego rządu została Maia Sandu, polityk proeuropejski, ale w składzie jej gabinetu znaleźli się politycy różnych oriantacji. Macierzysta partia pani premier stanowi w parlamencie mniejszość. Pytaniem jest, jaką poliykę będzie uprawiał rząd, który powstał nie za jakąś opcją, ale przeciwko Vladowi Plahotniukowi – mówił w Dwójce Jakub Pieńkowski, ekspert PISM.
Audio
  • Mołdawia. Początek nowej drogi (Puls świata/Dwójka)
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i przewodnicząca parlamentu Republiki Mołdawii Zinaida Greceanii podczas spotkania 12 lipca 2019 w Kiszyniowie
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i przewodnicząca parlamentu Republiki Mołdawii Zinaida Greceanii podczas spotkania 12 lipca 2019 w KiszyniowieFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

W audycji przyjrzeliśmy się Mołdawii, w której przed 14 lipca, kiedy mijał miesiąc od przejęcia władzy przez koalicję sił prorosyjskich i prozachodnich, wizytę złożył szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.

Mołdawia jest na początku transformacji. Przez wiele lat krajem rządził niepodzielnie Vlad Plahotniuk i wydawało się, że nic tego nie zmieni. Tymczasem czerwcowa burza polityczna zmiotła potężnego oligarchę. A wszystko zaczęło się w dniu, w którym do Kiszyniowa przyjechali przedstawiciele USA, Rosji i Unii Europejskiej.

Jak dziś działa paradoksalny sojusz sił prorosyjskich i prozachodnich? Czy władze mają szanse na deoligarchizację, czy jedynie udało się pozbyć największego oligarchy Vlada Plahotniuka, który pozbawiony wpływów uciekł za granicę? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Gość: Jakub Pieńkowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 15.07.2019

Godzina emisji: 16.45

mko

Czytaj także

Kim jest nowy prezydent Litwy

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 09:00
- Ma 55 lat, ekonomista, nie lubi ryzykować, porzucił dla wyborów prezydenckich pracę w banku,  nie ma doświadczenia politycznego - tak w "Pulsie świata" Gitanasa Nausedę charakteryzował Aleksander Radczenko, wileński politolog i bloger.
rozwiń zwiń