Był wyrazistą postacią. 5 lat po śmierci Borysa Niemcowa

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 17:27
- Jeśli popatrzymy na tzw. opozycję systemową w Rosji, to był jedną z osób, które miały największe doświadczenie w zawodowej polityce - o rocznicy zabójstwa Borysa Niemcowa, rosyjskiego opozycjonisty, w "Pulsie świata" mówił Jakub Benedyczak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Rozmowa z Jakubem Benedyczak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o rocznicy zabójstwa Borysa Niemcowa (Puls świata/Dwójka)
Marsz pamięci Borysa Niemcowa w lutym 2017 roku
Marsz pamięci Borysa Niemcowa w lutym 2017 rokuFoto: LUNNA TOWNSHIP / shutterstock.com

Mija pięć lat od kiedy Borys Niemcow został zastrzelony w centrum Moskwy. Polityk krytykował władze rosyjskie, w tym agresję na Ukrainie. Współpracował z Borysem Jelcynem, współtworzył tzw. transformację systemową w latach 90., był premierem i wicepremierem.

- Został zastrzelony w piątek wieczorem, w sobotę zachodnie media podały o tym informację i zaczęła się mitologizacja Niemcowa - mówił Jakub Benedykczak. Jednak jak przyznaje komentator, Rosjanie za nim nie przepadali, ponieważ lubił wystawne życie. - Z jednej strony człowiek bardzo odważny, ale z drugiej strony Rosjanie podchodzili do niego z dystansem. Zresztą był kojarzony z tzw. dziką prywatyzacją w latach 90. - dodał gość "Pulsu świata".

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Gość: Jakub Benedyczak (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 27.02.2020

Godzina emisji: 16.45

uk/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja. Trzy lata po zabójstwie Niemcowa

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 10:00
- Jak na razie zostali skazani tylko bezpośredni wykonawcy tej zbrodni, ale mocodawców nawet nie wskazano. Ani prokuratura, ani sąd nie byli skorzy, by poruszać wątek zleceniodawców - mówiła w Dwójce Katarzyna Chimiak z ruchu "Za wolną Rosję".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pięć lat temu w Moskwie zamordowano Borysa Niemcowa

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 13:16
Mieszkańcy Moskwy składają kwiaty na Wielkim Moście Moskworeckim, kilkadziesiąt metrów od murów Kremla. Pięć lat temu, w tym miejscu został zastrzelony lider opozycji Borys Niemcow. Hołd zamordowanemu politykowi oddają także mieszkańcy innych miast Rosji.
rozwiń zwiń