Rosja. Trzy lata po zabójstwie Niemcowa

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 10:00
- Jak na razie zostali skazani tylko bezpośredni wykonawcy tej zbrodni, ale mocodawców nawet nie wskazano. Ani prokuratura, ani sąd nie byli skorzy, by poruszać wątek zleceniodawców - mówiła w Dwójce Katarzyna Chimiak z ruchu "Za wolną Rosję".
Audio
  • Rosja trzy lata po zabójstwie Niemcowa (Puls świata/Dwójka)
Putin to wojna i kryzys - plakat n marszu, upamiętniającym zabitego Borysa Niemcowa
"Putin to wojna i kryzys" - plakat n marszu, upamiętniającym zabitego Borysa NiemcowaFoto: LUNNA TOWNSHIP / Shutterstock.com

USA ROSJA 1200.jpg
Jak Rosjanie wpływali na wybory w USA

Zabójstwo Borysa Niemcowa, którego dokonano 27 lutego 2015 roku na Wielkim Moście Moskworeckim pod murami Kremla jest porównywane z innymi niewyjaśnionymi sprawami, jak zabójstwo dziennikarki Anny Politkowskiej. Różni się jednak tym, że prawdopodobnych sprawców pochodzących z Czeczenii wskazano już trzy dni po zabójstwie.

- Jeśli w Rosji ofiarą zabójstwa pada opozycjonista lub niezależny dziennikarz, cień podejrzenia pada na Putina, ale w tym przypadku nie ma mocnych przesłanek, żeby stał za tym zabójstwem. Wiele natomiast wskazuje na to, że było mu ono nie na rękę. To był moment, w którym Kreml rozpoczynał starania o normalizację stosunków z Zachodem. Pamiętajmy ponadto, że Niemcom został zamordowany pod samym Kremlem, jakby zabójcy chcieli zademonstrować swoją siłę - powiedziała Katarzyna Chimiak.

Trzy lata po zabójstwie przywódcy rosyjskiej opozycji śledztwo dotyczące zleceniodawców tego mordu oficjalnie wciąż trwa, ale brak informacji o jego rezultatach. Żądania ich ujawnienia pojawiły się na demonstracji, która odbyła się w Moskwie w niedzielę i w której udział wzięły tysiące ludzi. - To nie jest na rękę Putinowi. Od samego początku zależało mu na jak najszybszym schwytaniu i ukaraniu zabójców, ale chciał by śledztwo nie dotyczyło zleceniodawców mordu - dodała aktywistka ruchu  "Za wolną Rosję".

Dlaczego rosyjska opozycja mówi o odpowiedzialności Putina? Czy jest to wyłącznie odpowiedzialność polityczna, którą ponosi za stworzenie warunków sprzyjających popełnianiu takich zbrodni? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Gość: Katarzyna Chimiak (ruch "Za wolną Rosję")

Data emisji: 28.02.2018

Godzina emisji: 17.45

mko/mz

Czytaj także

"Bliski współpracownik Niemcowa truty po raz drugi". Nie wiadomo, jaką truciznę zaaplikowano Kara-Murzy

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 15:54
Żona rosyjskiego opozycjonisty Władimira Kara-Murzy juniora, który w ubiegłym tygodniu trafił do szpitala w związku z nagłą chorobą, poinformowała we wtorek agencję Associated Press, że jej męża próbowano otruć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żanna Niemcowa: Putin osobiście blokuje śledztwo w sprawie morderstwa ojca, jestem tego pewna

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 17:54
Władze blokują śledztwo – to zapewne wskazuje, że ktoś z grona ważnych urzędników czy działaczy państwowych ma związek z tym zabójstwem. Jak można to inaczej interpretować? – pytała Żanna Niemcowa. W sprawie śmierci Borysa Niemcowa powinni być przesłuchani m.in. Ramzan Kadyrow, były szef wojsk wewnętrznych MSW Wiktor Zołotow i inne osoby – uważa córka zamordowanego.
rozwiń zwiń