X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Michel Foucault dał nam narzędzia do stawiania codziennego oporu

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 16:00
- On przypomniał filozofom, że prawda jest rzeczą z tego świata - mówiła dr Joanna Bednarek. - Socjologom za to zwrócił uwagę, że ludzie mają ciało, i że to ciało jest najważniejszym przedmiotem obróbki przez procesy władzy - dodawał dr Jacek Kochanowski.
Audio
  • Współczesne czytanie Michel Foucault (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Michel Foucault przedstawiony na muralu
Michel Foucault przedstawiony na muraluFoto: Thierry Ehrmann/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

25 czerwca minęła 30. rocznica śmierci Michela Foucaulta. O tym, jak dzisiaj czyta się słynnego francuskiego filozofa i socjologa, rozmawialiśmy audycji "O wszystkim z kulturą" z drem Michałem Kozłowskim, dr Jackiem Kochanowskim oraz dr Joanną Bednarek.

Goście Barbary Schabowskiej podkreślali, że siła rozważań tego francuskiego myśliciela tkwi w konkrecie. - Filozofowie mają tendencje do tego, żeby się angażować w abstrakcyjne spekulacje, żeby budować złożone konstrukcje pojęciowe, które często są oderwane od tego, co dzieje się w naukach szczegółowych. Tymczasem Foucault sprowadził filozofię na ziemię, zajmował się tym, co konkretne i materialne. W tym sensie ją uratował - tłumaczyła dr Joanna Bednarek z Pracowni Pytań Granicznych UAM.

Dla dr. Jacka Kochanowskiego z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW Foucault jest przede wszystkim wielkim teoretykiem społecznym i kulturowym. - On nam przypomniał, że ludzie mają ciało, i że to ciało jest najważniejszym przedmiotem obróbki przez procesy władzy. Mówił, że to ciało jest programowane do tego, żeby się rozmnażało, czyli dostarczało siły roboczej oraz do tego, żeby było ciałem-maszyną, czyli produkowało. Dziś by do tego dodał, że jesteśmy produkowani po to, żeby konsumować, bo na tym się opiera dzisiejsza gospodarka.

Foucault w swoim głośnym dziele "Nadzorować i karać” pokazywał, że to, co najważniejsze, jeśli chodzi o władzę, dzieje się w mikroskali. - On tam opisuje w jaki sposób zmieniła się filozofia sprawowania kontroli, od fizycznej władzy nad człowiekiem po oddziaływanie w codzienności na mikropoziomie. Według niego ujarzmić człowieka, to wytworzyć w nim taką tożsamość, żeby chciał tego, czego chce władza - wyjaśniał Kochanowski. Jednocześnie zwracał uwagę, że Foucault daje nam narzędzia do stawiania codziennego oporu: - On podpowiada, że jeśli myślisz, że czegoś pragniesz, zatrzymaj się i zapytaj: czy naprawdę tego chcesz, czy to rzeczywiście tobie służy. Obejmij to jakąś refleksyjnością...

Więcej w współczesnym czytaniu Michela Foucaulta w audycji "O wszystkim z kulturą".

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Totalitaryzm - zwycięstwo fizjologii nad polityką

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 23:30
W audycji "Skarbiec Nauki Polskiej" mówiliśmy o książce dr Marcina Moskalewicza pt. "Totalitaryzm, narracja, tożsamość. Filozofia historii Hannah Arendt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martin Heidegger - z objęć Hannah Arendt w kleszcze narodowego socjalizmu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:00
- Jak wiele warta jest twórczość myśliciela, który sam nie stosuje się do swojej filozofii? - pytała retorycznie dr Karolina Wigura w "Sezonie na Dwójkę" poświęconym niezwykłemu związkowi Hannah Arendt i Martina Heideggera.
rozwiń zwiń