Ognisty ptak w ujęciu Alana Gilberta

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 08:55
1 kwietnia w Berlinie odbył się koncert, którego główną częścią była suita z baletu Strawińskiego. We wtorek to wydarzenie zabrzmi na antenie Dwójki.
Powstały w 1910 roku Ognisty ptak stał się dziełem przełomowym w historii baletu. Był to bowiem utwór, którego sukces zapewnił renomę Igorowi Strawińskiemu. Sergiusz Diagilew początkowo wcale nie zamierzał powierzyć skomponowania baletu 28-letniemu kompozytorowi, lecz wobec odmowy Anatolija Ljadowa szef "Baletów rosyjskich" zdecydował się postawić na Strawińskiego. Jak wkrótce proroczo pisał do przyjaciół: "Strawiński znajduje się w przededniu wielkiej sławy". Długoletnia współpraca duetu Diagilew-Strawiński przeszła do historii i do legendy, owocując takimi dziełami, jak "Pietruszka", Pulcinella" czy "Święto wiosny".
Program koncertu uzupełniają pieśni Albana Berga, w któych zaprezentowała się mezzosopranistka Christiane Stotijn, oraz Koncert fortepianowy Es-dur KV 482 W.A.Mozarta w wykonaniu znakomitego i lubianego Emanuela Axa.
Na retransmisję zaprasza Joanna Grotkowska.

Program
Alban Berg 7 Frühe Lieder
Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy Es-dur KV 482
Igor Strawiński Ognisty ptak,

Wyk: Christianne Stotijn – mezzosopran, Emanuel Ax – fortepian, Orkiestra Filharmoniczna w Berlinie, Alan Gilbert - dyrygent.

(Berlin, 1.04.2011)

10 maja (wtorek), godz. 19.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mama Selita w "Ministerstwie Dźwięku"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 08:34
Na naszej antenie warszawski zespół promował piosenki z debiutanckiej płyty "3,2,1...!".
rozwiń zwiń