X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Eustachy Rylski i zmysłowa przyjemność materii

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 14:30
– W młodości najsilniej odbierałem banalne rzeczy: kąpiel w rzece, leżenie na łące, słońce, powietrze, wysiłek – mówił pisarz, który skończył właśnie 70 lat.
Audio
  • Eustachy Rylski i zmysłowa przyjemność materii (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Szczególnie bliski Eustachemu Rylskiemu jest Jarosław Iwaszkiewicz i obecny w jego utworach zmysłowy odbiór świata
Szczególnie bliski Eustachemu Rylskiemu jest Jarosław Iwaszkiewicz i obecny w jego utworach zmysłowy odbiór świataFoto: Grzegorz Śledź/PR2

– Nic nie jest w stanie konkurować z pierwszą młodością, czyli czasem pomiędzy 18 a 26 rokiem życia, niezależnie od czasów, w jakich żyjemy – stwierdził autor wydanego właśnie zbioru opowiadań "Szara lotka". – Spotykałem ludzi, którzy tęsknili za okupacją, nie dlatego, że im się wtedy dobrze wiodło, lecz właśnie z powodu przypadającej na ten czas młodości – dodał.

Młodość to również okres kształtowania się artystycznej wrażliwości. Na Eustachego Rylskiego najsilniej wpłynął wówczas pewien szczególny rodzaj zmysłowości. – Prawdopodobnie się z tym urodziłem. To była łaska zmysłowego odbioru świata. Jak napisałem w jednym ze swoich esejów w tomie "Po śniadaniu", każdy kontakt z materią mój organizm natychmiast przerabiał na przyjemność – opowiadał.

W jednym z wywiadów pisarz powiedział, że najważniejszym pytaniem, na które musi odpowiedzieć literatura, jest to o istnienie Boga i sens wszechświata. W jaki sposób swoją twórczością próbuje rozsupłać tę tajemnicę? Co sądzi o współczesnej kulturze? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie: Jerzy Kisielewski
Gość: Eustachy Rylski
Data emisji: 21.11.2014
Godzina emisji: 18.00

mc, ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eustachy Rylski: starość jest łatwa

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 09:11
- Łaski starości to np. to, że nie muszę się już sprawdzać ani jako mąż, ani jako kochanek, ani jako obywatel. Życie coraz mniej ode mnie wymaga - mówił w Dwójce Eustachy Rylski, który właśnie wydał swoją nową książkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eustachy Rylski: bycie Polakiem to dla mnie duża przyjemność

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 22:40
– W kraju panuje bardzo dobry klimat, mimo naszego narzekania. Krajobraz, uroda Polski jest nie do porównania z innymi krajami europejskimi. Jestem zachwycony młodymi kobietami: są zdolne, sprawne – mówi pisarz, gość "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń