Facebook jak stolik w kawiarni literackiej. Przepytywanie Jacka Dehnela

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 19:00
O pożytkach płynących zarówno z mediów społecznościowych, jak i z tradycyjnych technik literackich opowiadał w Dwójce Jacek Dehnel.
Audio
  • Z Jackiem Dehnelem rozmawia Katarzyna Hagmajer-Kwiatek (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Swoją najnowszą powieść Jacek Dehnel (na zdj.) poświęcił Makrynie Mieczysławskiej, XIX-wiecznej oszustce, która podawała się za członkinię zakonu bazylianek, prześladowaną przez prawosławnych
Swoją najnowszą powieść Jacek Dehnel (na zdj.) poświęcił Makrynie Mieczysławskiej, XIX-wiecznej oszustce, która podawała się za członkinię zakonu bazylianek, prześladowaną przez prawosławnychFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Z Facebooka mam mnóstwo rzeczy, które jakoś mnie inspirują, a które trafiły później choćby do moich felietonów - mówił Jacek Dehnel. Jak podkreślał, wartość mediów tego typu co Facebook tkwi przede wszyskim w ludziach, których można dzięki temu internetowemu narzędziu poznać.  - To tak jak stolik w kawiarni literackiej: zależy, kto się przysiądzie.

Jacek Dehnel, przypomnijmy, jest najmłodszym laureatem Nagrody Kościelskich (za tom "Żywoty równoległe" w 2005 roku), laureatem Paszportu "Polityki" z 2006 roku za powieść "Lala", autorem 7 tomików poetyckich i 8 książek prozą. Poza tym tłumaczem, współzałożycielem Ochotniczego Hufca Porządkowania Cmentarza Żydowskiego w Warszawie, malarzem, człowiekiem naprawdę wielu zajęć.
W Dwójce opowiadał m.in. o nestorach polskiej literatury (skąd rekomendacja od Miłosza?), pantumach i sestynach (i w ogóle o wymowności tradycyjnych technik), o pamięci, utracie (i swoim temacie maturalnym, w którym cytat z Parandowskiego o literaturze, co służy zatrzymaniu czasu w jego niszczącym biegu). Nie mogło zabraknąć oczywiście pytania o najnowszą książkę naszego gościa: powieść "Matka Makryna".

***

Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Jacek Dehnel

Data emisji: 6.01.2014

Godzina emisji: 18.00

jp/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Matka Makryna". Dehnel spisuje historię XIX-wiecznej oszustki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2014 11:11
- Autor jest idealnie dopasowany do tematu, bo Jacek Dehnel ma pióro do pastiszu, a ta książka jest pastiszem pewnej konwencji mówienia o Polsce, patriotyzmie i legendzie romantycznej - mówił w Dwójkowej "Czytelni" Piotr Kofta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisarz jako towar najlepszy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 10:00
Czy współcześnie sprzedaje się raczej książki, czy – ich autorów? W Dwójce rozmawialiśmy o tym, jak ważną częścią pracy pisarza stała się dziś praca nad wizerunkiem.
rozwiń zwiń