Paryskie zamachy to dowód słabości Europy?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 19:00
- Przybysze do przeżartej nihilizmem Europy nie mając się z czym integrować i rozpaczliwie poszukują tożsamości w islamizmie - uważa Bronisław Wildstein.
Audio
  • Paryskie zamachy to dowód słabości Europy? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Bronisław Wildstein obawia się, że paryskie zamachy - po fali europejskiej solidarności - przyniosą powszechny lęk
Bronisław Wildstein obawia się, że paryskie zamachy - po fali europejskiej solidarności - przyniosą powszechny lękFoto: PAP/Arek Markowicz

- Upadek religii w Europie Zachodniej nie oznacza upadku moralności. A bywa, że jest wręcz przeciwnie - nie zgodził się profesor Aleksander Smolar. Zwrócił on z kolei uwagę na szczególny wymiar symboliczny ostatnich zamachów. - W Madrycie czy Londynie było o wiele więcej ofiar, ale terror skierowany był przeciw anonimowemu tłumowi. We Francji zaatakowano dziennikarzy, a więc wolność słowa, państwo uosabiane przez zamordowanego policjanta-muzułmanina oraz republikę, kwestionując prawo do życia ludności żydowskiej - wyjaśnił.

Prof.
Prof. Aleksander Smolar, fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Zdaniem profesora Smolara problemy pchające młodzież w szpony islamizmu mają przede wszystkim wymiar społeczny i ekonomiczny, w mniejszym - religijny czy aksjologiczny. Z tą diagnozą polemizuje Bronisław Widlstein. - Od lat 80. słyszę wciąż, że problemy z islamem w Europie są przejściowe - zaznaczył. - Trzeba jednak pamiętać, że to religia odmienna od chrześcijaństwa, skoncentrowana o wiele bardziej na prawie ziemskim. A szariat generalnie nakazuje dążenie do dominacji islamu - dodał.

Jak w tym kontekście interpretować reakcję Europy? Czy oparliśmy się terrorowi? A może zamachowcy osiągnęli swój cel?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie:
Barbara Schabowska
Goście:
prof. Aleksander Smolar i Bronisław Wildstein (publicyści)

Data emisji: 21.01.2015
Godzina emisji:
18.00

mm/bch

Czytaj także

Czarne strony światowych gazet: zamach na wolność i demokrację

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 10:43
"Barbarzyństwo", "Wojna z wolnością", "Obrzydliwy szantaż" - czytamy na czołówkach gazet we Francji i w innych krajach Europy w czwartek, dzień po ataku terrorystycznym na satyryczny tygodnik "Charlie Hebdo".
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: główne media nie pokazały karykatur Mahometa

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 13:18
Większość wiodących mediów USA powstrzymała się w czwartek przed opublikowaniem karykatur Mahometa, zamieszczonych wcześniej we francuskim tygodniku satyrycznym "Charlie Hebdo", którego redakcję zaatakowali w środę terroryści, zabijając 12 osób.
rozwiń zwiń