Od 2004 roku biblioteki powinny być płatne?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 19:00
- Wprowadzenie w Polsce Public Lending Right nie oznacza dla użytkowników bibliotek publicznych żadnych opłat - uspokajała w Dwójce Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska ze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Audio
  • Rozmowa o wprowadzeniu w Polsce opłat dla autorów i wydawców od wypożyczeń ich książek przez biblioteki publiczne (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Czy sposób na uratowanie polskiego rynku książki jest ukryty w bibliotekach?
Czy sposób na uratowanie polskiego rynku książki jest ukryty w bibliotekach?Foto: Free Images/EmZed

Główną ideą PLR jest wynagrodzenie autorów, którzy tracą pieniądze na skutek bezpłatnego udostępniania ich utworów. - Taka dyrektywa obowiązuje w Unii Europejskiej od 1999 roku, a wiec w Polsce - od naszego przystąpienia do wspólnoty - wyjaśnił Maciej Dydo z ministerstwa kultury. Dotychczas z systemu tego wyłączone były biblioteki publiczne, ale wkrótce ma się to zmienić.

Kto poniesie koszty - na poziomie około 4 milionów złotych rocznie - i co wspólnego mają z tym... gry losowe?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Dominika Michalak (Biblioteka Narodowa), Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska (Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich), Maciej Dydo (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Data emisji: 24.09.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/tj

Czytaj także

Biblioteki publiczne dały impuls do rozwoju każdego z nas

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 18:21
Przez ostatnie 3 dni w 40 bibliotekach na terenie całej Polski odbyły się debaty pod hasłem "Narodowy Coaching. Jak rozwinąć nasze skrzydła?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy warto uczyć dzieci wcześnie czytać?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 19:00
Dziś w „Strefie Rodzica” porozmawiamy o tym czy warto od małego uczyć dzieci czytania i jak zachęcić je do korzystania z biblioteki.
rozwiń zwiń