X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poprawność polityczna lekiem na konflikty?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 20:00
- Przy pomocy poprawności próbujemy tamować pewnego typu wypowiedzi, ale uczucia i myśli zostają - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szahaj.
Audio
  • Poprawność polityczna lekiem na konflikty? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Pojęcie poprawności politycznej narodziło się w latach 60-tych w USA. Ostrożniejszy dobór słów w debatach publicznych miał zmniejszyć społeczne napięcia (zdj. ilustracyjne)
Pojęcie poprawności politycznej narodziło się w latach 60-tych w USA. Ostrożniejszy dobór słów w debatach publicznych miał zmniejszyć społeczne napięcia (zdj. ilustracyjne)Foto: Olaf E. Caskin/wikimedia/cc

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" zaznaczał, że zjawisko poprawności politycznej ma swoje jasne i ciemne strony. - Ono występuje w społeczeństwach, w których tli się jakiś konflikt, gdzie każde nieostrożne słowo może przyczynić się do wybuchu społecznego. Jej ciemną stroną jest unikanie kontrowersyjnych tematów z powodu lęku, że się kogoś publicznie urazi - mówił prof. Szahaj.

Z drugiej strony badacz zwracał uwagę, że poprawność polityczna może mieć wpływ wychowawczy. - Zwróćmy uwagę, że prawie nikt już w Polsce nie mówi obraźliwego słowa kaleka, tylko raczej osoba niepełnosprawna.

Uczestnicząca w dyskusji teolog dr Monika Kacprzak zauważała, że poprawność polityczna zasadza się na ateistycznej wizji człowieka.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

ProwadziMichał Nowak

Goście: dr Monika Kacprzak (teolog), prof. Andrzej Szahaj (filozof)

Data emisji: 15.02.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Porządek ludzki opiera się na przemocy". Filozofia René Girarda

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 13:00
- Jeśli uzmysłowimy sobie rozległość praktyk ofiarniczych opartych na przemocy, doznajemy bolesnej prawdy o naszym człowieczeństwie. Ale ona nas wyzwoli – mówił prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie poświęconej myśli René Girarda.
rozwiń zwiń