REKLAMA

Czym się wygrywa Konkurs Moniuszkowski?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 20:00
- Śpiewak sam mierzy swoją wartość poprzez trudność wybieranego repertuaru - mówił w Dwójce Jerzy Artysz, jeden z jurorów tegorocznych zawodów.
Audio
  • Rozmowa o Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Aleksandra Kurzak wygrała Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki w 1998 roku. Dziś jest gwiazdą światowej opery
Aleksandra Kurzak wygrała Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki w 1998 roku. Dziś jest gwiazdą światowej operyFoto: PAP/Leszek Szymański

26 lutego została opublikowana lista uczestników 9. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Znalazło się na niej 107 śpiewaków i śpiewaczek m.in. z Ukrainy, USA, Korei i Rosji. Czym podbiją serca jurorów?

Przewodnicząca jury Izabela Kłosińska podkreślała, że wszelkie walory głosu sprawdza się w klasyce. - Każdy szanujący się konkurs umieszcza w programie prośbę o wykonanie arii XVIII- i XIX-wiecznych. Ważne, żeby młody śpiewak był je w stanie wykonać zgodnie ze stylem i charakterem. Oczywiście znaczenie będzie miała też osobowość.

Choć zagraniczni uczestnicy konkursu mogą śpiewać polskie pieśni w przekładach, to w poprzednich edycjach niektórzy doskonale poradzili sobie z językiem polskim, o czym opowiadali goście audycji.

9. Konkurs Moniuszkowski odbędzie się w dniach od 9 do 14 maja. W Dwójce rozmawialiśmy o historii i znaczeniu tej imprezy oraz szansach, jakie daje uczestnikom.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi:  Jacek Hawryluk

Goście: Beata Klatka (dyrektor Konkursu), Izabela Kłosińska (przewodnicząca jury), prof. Jerzy Artysz (juror) oraz Aleksander Laskowski (redaktor Dwójki)

Data emisji: 26.02.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/as

Czytaj także

Mit Stanisława Moniuszki a "Straszny dwór"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 13:05
Przed premierą "Strasznego dworu" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej o dziele tym porozmawiamy z dr Agnieszką Topolską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przybył znikąd. Żegnały go tysiące warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 10:00
Pogrzeb Stanisława Moniuszki w 1872 roku wstrząsnął stolicą. Ale wieszczem obwołano go już po pierwszej warszawskiej premierze - spektaklu "Halka" z 1858.
rozwiń zwiń