Polska i Węgry. Egzotyczna przyjaźń

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 19:00
- Każde węgierskie dziecko wie, że trawa jest zielona, niebo niebieskie, a Polak to przyjaciel - mówił w Dwójce Gáspár Keresztes, kierownik ds. programowych Węgierskiego Instytutu w Warszawie.
Audio
  • Polska i Węgry. Egzotyczna przyjaźń (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
W 2007 roku sejm ustanowił 23 marca dniem przyjaźni polsko-węgierskiej
W 2007 roku sejm ustanowił 23 marca dniem przyjaźni polsko-węgierskiejFoto: Pixabay/Imaresz

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" zwracał uwagę, że ta wieloletnia przyjaźń między narodami jest dość osobliwa, bo Węgrzy nie są Słowianami. Z drugiej strony podkreślał niezwykłą łatwość współpracy. - Jest coś takiego, że Węgier z Polakiem zawsze się dogada - mówił.

Gáspár Keresztes opowiadał także, że to, co szczególnie interesuje Polaków w kulturze węgierskiej, to literatura i muzyka ludowa. Z kolei silną pozycję na Węgrzech ma polski jazz i szkoła plakatu, o czym opowiadała Katarzyna Sitko, dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie.

W audycji rozmawialiśmy nie tylko o wymianie kulturalnej między krajami, ale też o tych momentach historycznych, które rzucają cień na stosunki polsko-węgierskie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Gáspár Keresztes (kierownik ds. programowych Węgierskiego Instytu w Warszawie), Katarzyna Sitko (dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie)

Data emisji: 30.03.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/mg

Czytaj także

Józef Bem. Całe swoje życie poświęcił walce o wolność

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 05:35
Adiutant Józefa Bema, węgierski poeta Sándor Petőfi powiedział kiedyś: "Bemowi zawdzięczam więcej niż ojcu. Ojciec dał mi życie, a Bem honor".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludwik - na Węgrzech Wielki, w Polsce - Andegaweński

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 05:35
Na Węgrzech pamiętany jest jako Ludwik Wielki, w Polsce nie doczekał się takiego przydomku. Dziś kojarzony jest nad Wisłą głównie ze względu na swoją córkę - Jadwigę.
rozwiń zwiń