Polskie Radio
Section05
wiosna ludów

"Zbawienie" czy "piekło na ziemi"? Legion "strasznego" Mickiewicza wyrusza na wojnę

– Dla jednych Mickiewicz jako dowódca Legionu był Chrystusem ze swoimi apostołami, dla innych wręcz przeciwnie: Antychrystem, zwiastunem czasów apokaliptycznych – mówił w Polskim Radiu prof. Andrzej Fabianowski, znawca epoki romantycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz historia Polski HISTORIA wojsko Legiony romantyzm Cyprian Kamil Norwid Zygmunt Krasiński Andrzej Towiański papież Rzym

Adam Mickiewicz z wizytą u papieża. "Jak nie krzyczeć, kiedy ojczyzna zabita"

Według świadków Adam Mickiewicz podczas audiencji u Piusa IX – wiosną 1848 roku – był bardzo rozemocjonowany. Mówił przy tym ponoć takie rzeczy, na które urażony papież reagował: "Zapominasz się!". Jakie były okoliczności spotkań polskiego poety z Piusem IX?
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz chrześcijaństwo papież Rzym katolicyzm literatura niepodległość Włochy poezja wspomnienie

Józef Bem. Bohater walk "za wolność waszą i naszą"

"Bemowi zawdzięczam więcej niż ojcu. Ojciec dał mi życie, a Bem honor" powiedział niegdyś o Józefie Bemie Sándor Petőfi, jego adiutant i węgierski poeta narodowy. W ciągu swojego zaledwie pięćdziesięciosześcioletniego życia Bem bił się w Polsce, Rosji, w Portugalii, w Austrii, na Węgrzech i w Turcji, stając się żywą legendą walki o wolność nie tylko swojego narodu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Józef Bem Węgry powstanie listopadowe

"W chwale braterstwa narodowego wyzwolili poznańskich chłopów". Historyk o powstaniu wielkopolskim

- Pierwszą z przyczyn sukcesu powstania wielkopolskiego jest głębokie, wewnętrzne, strukturalne przeobrażenie się Wielkopolski od czasów napoleońskich, kiedy Polacy znieśli na tamtym terenie poddaństwo i w chwale braterstwa narodowego wyzwolili poznańskich chłopów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk dr Krzysztof Jabłonka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA powstanie wielkopolskie HISTORIA historia Polski I wojna światowa Magdalena Złotnicka

Premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie. "Zawsze byliśmy razem"

- Przyjaźń polsko-węgierska trwa już ponad tysiąc lat, byliśmy zawsze razem walcząc o wolność w przeszłości; chcemy też walczyć o lepsze jutro - powiedział w piątek w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 171. rocznicy wybuchu węgierskiej rewolucji w 1848 roku. Szef polskiego rządu został zaproszony na uroczystości przez premiera Węgier Viktora Orbana. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Węgry Europa Mateusz Morawiecki

Przemówienie Orbana na placu Kossutha. "To pokaz siły"

 - Przemówienie nie było zaskakujące dla obserwatorów. Co roku wybierany jest szef Fidesu i na ostatnim kongresie Orban został wybrany jednogłośnie. Nie było nawet głosów wstrzymujących się. Wówczas podano, że osią, siłą napędową całej kampanii tej partii będzie kwestia migracji - mówił na antenie radiowej Jedynki profesor Bogdan Góralczyk, dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Viktor Orban Magdalena Skajewska Węgry