Polskie Radio
Section05
wiosna ludów

"W chwale braterstwa narodowego wyzwolili poznańskich chłopów". Historyk o powstaniu wielkopolskim

- Pierwszą z przyczyn sukcesu powstania wielkopolskiego jest głębokie, wewnętrzne, strukturalne przeobrażenie się Wielkopolski od czasów napoleońskich, kiedy Polacy znieśli na tamtym terenie poddaństwo i w chwale braterstwa narodowego wyzwolili poznańskich chłopów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk dr Krzysztof Jabłonka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA powstanie wielkopolskie HISTORIA historia Polski wiosna ludów I wojna światowa Magdalena Złotnicka

Premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie. "Zawsze byliśmy razem"

- Przyjaźń polsko-węgierska trwa już ponad tysiąc lat, byliśmy zawsze razem walcząc o wolność w przeszłości; chcemy też walczyć o lepsze jutro - powiedział w piątek w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 171. rocznicy wybuchu węgierskiej rewolucji w 1848 roku. Szef polskiego rządu został zaproszony na uroczystości przez premiera Węgier Viktora Orbana. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Węgry Europa Mateusz Morawiecki wiosna ludów

Przemówienie Orbana na placu Kossutha. "To pokaz siły"

 - Przemówienie nie było zaskakujące dla obserwatorów. Co roku wybierany jest szef Fidesu i na ostatnim kongresie Orban został wybrany jednogłośnie. Nie było nawet głosów wstrzymujących się. Wówczas podano, że osią, siłą napędową całej kampanii tej partii będzie kwestia migracji - mówił na antenie radiowej Jedynki profesor Bogdan Góralczyk, dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Viktor Orban wiosna ludów Magdalena Skajewska Węgry