Poznaj pozytywnego bohatera naszych czasów!

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 20:00
- Współczesnego projektanta postrzegamy jako osobę stojącą na straży jakości przestrzeni publicznej, dbającą o potrzeby specjalnych grup, podnoszącą jakość naszego życia - mówiła Magda Kochanowska, kuratorka polskiej ekspozycji na 21. Triennale w Mediolanie.
Audio
  • Rozmowa o polskim designie i roli projektanta we współczesnym świecie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Triennale Design Museum w Mediolanie
Triennale Design Museum w MediolanieFoto: Pasquale Formisano/wikimedia/CC BY-SA 3.0

- Boję się teorii o zbawianiu świata przez design - odpowiedział projektant Tomek Rygalik. - Jesteśmy tylko częścią wielkiego systemu i bywamy wykorzystywani po ciemniej stronie mocy: aby zwiększać konsumpcję, kreować nowe nieuzasadnione potrzeby i rosnącą górę śmieci za miastem - wyjaśnił. 

Wystawa na 21. Triennale w Mediolanie dotyka kwestii odpowiedzialności projektanta, ale przede wszystkim pokazuje dwa oblicza polskiego designu - piękno i pragmatyzm. Okazuje się, że to dosyć złudny wybór... 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: Magda Kochanowska (kuratorka polskiej ekspozycji na 21. Triennale w Mediolanie), Tymek Borowski (grafik, którego abstrakcyjna animacja otworzyła wystawę), Tomek Rygalik (projektant)

Data emisji: 6.04.2016

Godzina emisji: 18.00

mm/asz


Czytaj także

Jak sztuka użytkowa łączyła Polaków

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 22:00
– Punktem kulminacyjnym art déco była wystawa Sztuk Dekoracyjnych w Paryżu w 1925 roku, podczas której wielu projektantów pokazało wspaniałe przykłady sztuki użytkowej, a Polacy otrzymali ponad dwieście nagród – opowiadała w "Sezonie na Dwójkę" prof. Czesława Frejlich.
rozwiń zwiń