Pisarz. Zawód bez grupy zawodowej...

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 19:00
- Ludwisarzy też jest niewielu - odpowiedział żartobliwie dramatopisarz Wojciech Tomczyk, broniąc pisarstwa jako swojego zawodu. A jak żyje się we współczesnej Polsce, będąc poetą?
Audio
  • Rozmowa o życiu współczesnych polskich pisarzy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: dr. shordzi/Flickr, lic. CC BY-SA 2.0

Kto nie marzył kiedyś o byciu pisarzem? Maszyna do pisania, fajka do palenia i kot do głaskania. Z takim rekwizytorium najprzyjemniej skojarzyć literata.

Jednak dzisiejsza rzeczywistość odbiega od tej miłej wizji. Opublikowany niedawno  raport "Literatura polska po 1989 roku" pokazuje, jak żyje się pisarzom. Okazuje się, że tylko 20% z nich utrzymuje się z pisania. Nic w tym dziwnego, skoro, na co uwagę zwróciła poetka Natalia Malek, standardowe honorarium za tom poezji wynosi... 0 zł.

W audycji rozmawialiśmy także o wyższości festiwali poetyckich nad teatralnymi oraz o tym, czy tak naprawdę dobrze jest zajmować się wyłącznie pisaniem.


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Izabela Żukowska (prozaiczka), Natalia Malek (poetka), Wojciech Tomczyk (dramtopisarz)

Data emisji: 18.05.2016

Godzina emisji: 18.00

mm

Czytaj także

Self-publishing to nowa grafomania?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 20:00
– Z punktu widzenia czytelnika self-publishing wcale nie jest zjawiskiem korzystnym – mówił Łukasz Gołębiewski, pisarz, wydawca i analityk rynku książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można dowartościować intelektualistę autem?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 20:00
- Elegancki mężczyzna z eleganckim samochodem. Może kiedyś zaproponuje nam podwózkę do miasta - komentował Mariusz Czubaj kontrowersje wokół kontraktu reklamowego Szczepana Twardocha z niemiecką marką motoryzacyjną.
rozwiń zwiń