Czy można dowartościować intelektualistę autem?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 20:00
- Elegancki mężczyzna z eleganckim samochodem. Może kiedyś zaproponuje nam podwózkę do miasta - komentował Mariusz Czubaj kontrowersje wokół kontraktu reklamowego Szczepana Twardocha z niemiecką marką motoryzacyjną.
Audio
  • Rozmowa o kontrowersjach wokół kontraktu reklamowego Szczepana Twardocha z niemiecką marką motoryzacyjną (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jedno z najbardziej prestiżowych literackich wyróżnień otrzymał w tym roku Szczepan Twardoch za powieść Drach
Jedno z najbardziej prestiżowych literackich wyróżnień otrzymał w tym roku Szczepan Twardoch za powieść "Drach"Foto: PAP/Stach Leszczyński

- Jestem przeciwnikiem kurczowego trzymania się tzw. etosu pisarza odziedziczonego po romantyzmie, ale też po czasach opresji komunistycznej. Wtedy otrzymanie od władzy samochodu było dowodem serwilizmu - powiedział z kolei Krzysztof Varga. A Mariusz Czubaj dodał: - Absurdalne jest oczekiwanie, że pisarz będzie głodował, z głodu miał halucynacje i wtedy tworzył. Twórca syty nie przestaje być wiarygodny! - podkreślił.

- Od lat odczuwam frustrację i degradację inteligencji na całym świecie. Sytuację Szczepana Twardocha uważam natomiast za przejaw przeciwnej, pozytywnej tendencji. To realne dowartościowanie intelektualisty w oczach narodu - uznał z kolei Iwo Zaniewski.

Warto pamiętać, że autor "Morfiny" nie był pierwszy. Przed wojną pisarze parali się tworzeniem reklam, Juliusz Słowacki zarabiał grając na giełdzie, a do promocji pewnego produktu wykorzystano Mrożka...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Krzysztof Varga (pisarz i publicysta), Mariusz Czubaj (autor poczytnych kryminałów i antropolog kultury), Iwo Zaniewski (copywriter i współwłaściciel agencji reklamowej)

Data emisji: 20.07.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/asz

Czytaj także

Twardoch: żyje się lepiej, myśląc o śmierci

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 21:00
- Nie dostrzegam niczego, czego należałoby się bać we własnej śmierci. Wiele rzeczy przeraża mnie bardziej - powiedział autor wydanej właśnie powieści "Drach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Self-publishing to nowa grafomania?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 20:00
– Z punktu widzenia czytelnika self-publishing wcale nie jest zjawiskiem korzystnym – mówił Łukasz Gołębiewski, pisarz, wydawca i analityk rynku książki.
rozwiń zwiń