"Świr i półgłowek"? Prawda o Tomaszu Beksińskim

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 20:00
– Tomek został pokazany w tym filmie jako postać jednowymiarowa, ktoś, kto wrzeszczy na rodziców, rozwala szafki, wyrzuca telewizor przez okno – mówił Wiesław Weiss, autor książki "Tomek Beksiński. Portret prawdziwy".
Audio
  • "Świr i półgłowek"? Prawda o Tomaszu Beksińskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Dawid Ogrodnik jako Tomek Beksiński  w filmie Ostatnia rodzina
Dawid Ogrodnik jako Tomek Beksiński w filmie "Ostatnia rodzina"Foto: materiały prasowe/fot. Hubert Komerski

zobacz więcej
Beksinscy1200.jpg
"Ostatnia rodzina". Film ambitny i przystępny

"Powiem tak: znałem Tomka dwadzieścia lat, ale nigdy nie widziałem takiego Tomka, jakiego pokazali scenarzysta Robert Bolesto, reżyser Jan P. Matuszyński i aktor Dawid Ogrodnik. NIGDY!" – napisał Wiesław Weiss w swojej książce, odnosząc się do głośnego i nagradzanego filmu "Ostatnia rodzina".

– Mówi się, że twórca filmu biograficznego ma prawo przedstawić własną wizję postaci, nie musi trzymać się faktów. Przyjmuję ten argument do wiadomości, ale wydaje mi się, że wizja przedstawiona na ekranie nie może być krzywdząca dla tej postaci. A w moim odczuciu tak właśnie się stało – powiedział Wiesław Weiss.

O tym, jaki naprawdę był Tomasz Beksiński, rozmawialiśmy w także z dziennikarzem Polskiego Radia Tomaszem Szachowskim. Goście Dwójki, którzy znali Beksińskiego osobiście, podzielili się m.in. opowieściami o jego - niekiedy ekscentrycznym - zachowaniu w pracy w radiu.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Przemysław Psikuta

Goście: Wiesław Weiss (redaktor naczelny miesięcznika "Teraz Rock", autor książki "Tomek Beksiński. Portret prawdziwy"), Tomasz Szachowski (dziennikarz Polskiego Radia)

Data emisji: 3.10.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/gs

Czytaj także

Głosy umarłych w domu Beksińskich

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 12:00
– Miałam niezwykły wgląd we wnętrze ich domu. Zdzisław Beksiński stawiał bowiem mikrofon i nagrywał domowe życie. Słyszałam pracującą pralkę, to, co mówił Tomasz lub jego matka – opowiadała w Dwójce Magdalena Grzebałkowska, autorka książki "Beksińscy. Portret podwójny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film o Beksińskich. "To nie będzie hagiografia"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 10:30
- Postać Zdzisława Beksińskiego chodziła za mną przez kilka lat. Dopiero scenariusz Roberta Bolesty, który ma formę sagi, sprawił, że postanowiłem zrobić ten film - mówił reżyser Jan P. Matuszyński.
rozwiń zwiń