Miłość i cała reszta. Skąd się wzięła Michalina Wisłocka?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 19:34
- Rozciągnięta na kilkadziesiąt lat narracja filmu pokazuje wszystkie motywacje, które zebrały się na tę Wisłocką, którą znamy - opowiadał Krzysztof Rak, scenarzysta "Sztuki kochania. Historii Michaliny Wisłockiej".
Audio
  • Miłość i cała reszta. Skąd się wzięła Michalina Wisłocka? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
W rolę Michaliny Wisłockiej wcieliła się Magdalena Boczarska
W rolę Michaliny Wisłockiej wcieliła się Magdalena Boczarska Foto: mat. prom./Jarosław Sosiński/ Wat/ Neft Film

- To, co z lotu ptaka wydawało mi się najbardziej ciekawe w tej biografii, to fakt, że dzieli się ona na dwie części. Początkowy okres, kiedy było dużo kompromisu życiowego i dramatycznych zdarzeń, a potem ta niesamowita siła Wisłockiej, ambicja i bezkompromisowość - tłumaczył scenarzysta. Jak podkreślał, chciał zrozumieć, co doprowadziło do tej wielkiej życiowej zmiany u autorki "Sztuki kochania".

Dlaczego kinowa opowieść o Wisłockiej musiała być przede wszystkim "filmem o miłości"? W jakim sensie inspiracją do napisania "Sztuki kochania" była relacja Wisłockiej z pewnym mężczyzną? I dlaczego tyle lat trwała batalia z Komitetem Centralnym PZPR, by książka mogła być wydana – czy chodziło tylko o pruderię?

***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Violetta Ozminkowski (autorka biografii "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki"), Krzysztof Rak (scenarzysta filmu "Sztuka kochania") oraz prof. Zbigniew Izdebski (socjoseksuolog)

Data emisji: 2.02.107

Godzina emisji: 18.00

jp/ab

Czytaj także

Michalina Wisłocka, czyli "wszystkie boginie Olimpu"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 10:00
- To złożona osobowość, obejmująca także elementy mitu prometejskiego. Ona walczyła z systemem, wprowadzając w PRL rewolucję seksualną - opowiadał Krzysztof Rak, scenarzysta filmu o autorce pierwszego polskiego podręcznika seksuologii z lat 70.
rozwiń zwiń