Jarosław Kilian: teatr lalkowy czerpie z baśni

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 18:00
- Podejmując się kierowania Teatrem Lalka, przypomniałem sobie credo, które chcę realizować: "Wierzę w powrót do baśni" - podkreślał w Dwójce Jarosław Kilian.
Audio
  • Jarosław Kilian: teatr lalkowy czerpie z baśni (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jarosław Kilian jest wykładowcą warszawskiej  Akademii Teatralnej, byłym dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Warszawie, a obecnie: dyrektorem Teatru Lalka
Jarosław Kilian jest wykładowcą warszawskiej Akademii Teatralnej, byłym dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Warszawie, a obecnie: dyrektorem Teatru Lalka Foto: PAP / Andrzej Rybczyński

- Teatr lalkowy, teatr ożywionej metafory, czerpie przede wszystkim z baśni - tłumaczył dyrektor stołecznego Teatru Lalka. Jak przypominał, baśń to i "praojczyzna dziecka", i podstawa naszej wyobraźni, myślenia, poznawania świata. "Z baśnią się rodzimy".

Jarosław Kilian, przywołując swoje "artystyczne założenia”, mówił również o "powrocie do lalki". – Do lalki jako do ożywionej przez wyobraźnię aktora formy. Do lalki, która jest nośnikiem i metafory teatralnej, i przygód. Jest prawdziwym bohaterem teatru lalkowego. Ożywiona przez animatora jest w stanie nieść opowiadaną historię.

Gość Dwójki mówił m.in. również o rodzinnych tradycjach - Jarosław Kilian jest synem Adama Kiliana, wybitnego scenografa, współpracującego także z teatrami lalkowymi w Polsce, ilustratora książek dla dzieci, niegdyś kierownika plastycznego Teatru Lalka.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Jarosław Kilian (wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej, były dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie, a obecnie: dyrektor Teatru Lalka)

Data emisji: 10.03.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/ab

Czytaj także

Hiszpańskie pasje w rodzinie Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 09:00
W audycji "Zapiski ze współczesności" słuchaliśmy opowieści Elżbiety Janowskiej-Moniuszko - tłumaczki z języka hiszpańskiego spokrewnionej ze słynnym polskim kompozytorem.
rozwiń zwiń