"Dźwięk, który ma wagę 1000 ton ciekłej rtęci". Rozmowy o Coltranie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 11:45
W związku z niedawnym polskim wydaniem tomu wywiadów z Johnem Coltrane'em goście Dwójki - Filip Łobodziński, Tomasz Gregorczyk i Mikołaj Trzaska - opowiadali o swoich wrażeniach z lektury tych tekstów oraz o spotkaniu z muzyką znakomitego artysty.   
Audio
  • "Dźwięk, który ma wagę 1000 ton ciekłej rtęci". Rozmowy o Coltranie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment okładki książki Coltrane według Coltranea
Fragment okładki książki "Coltrane według Coltrane'a"Foto: mat. pras. wyd. Kosmos Kosmos

okładka coltrane.jpg

"Nie mam pojęcia, jak można słowami opowiedzieć, co gram. Niech muzyka mówi sama za siebie" - tak w 1967 roku, niedługo przed śmiercią, mówił w jednym z wywiadów John Coltrane. Mimo wszystko w Dwójce rozmawialiśmy o amerykańskim muzyku: o samym artyście ("o sobie mówi w sposób bardzo krytycznym, bardzo pokorny"), o jego życiu i muzyce ("w pewnym momencie usłyszałem, że ktoś wydobywa z siebie dźwięk, który ma wagę 1000 ton ciekłego metalu, ciekłej rtęci"), a także o tym, jak radził sobie w kontaktach z dziennikarzami i, co ważne, jaki portret artysty udało się rozmawiającym z nim uchwycić.

Bezpośrednim powodem spotkania była książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Kosmos, Kosmos. Jej tytuł brzmi "Coltrane według Coltrane'a. Wywiady z Johnem Coltrane'm pod redakcją Chrisa DeVito".

***

Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą" 

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Goście: Filip Łobodziński (tłumacz książki "Coltrane według Coltrane'a"), Tomasz Gregorczyk (dziennikarz radiowej Dwójki), Mikołaj Trzaska (kompozytor, saksofonista)

Data emisji: 12.05.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/gs

Czytaj także

"Coltrane według Coltrane'a". Jazzowe rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 10:00
W "Rozmowach improwizowanych" z przyjemnością wgłębiliśmy się w świeżo wydany zbiór wywiadów ze słynnym saksofonistą Johnem Coltrane'em.
rozwiń zwiń