Polski inteligent. Nie chce istnieć, ale rządzi

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 20:00
– Silna elita jest w Polsce bardzo istotna, wręcz dominująca. To nietypowa sytuacja w Europie – mówił socjolog prof. Tomasz Zarycki, współautor książki "Totem inteligencki".
Audio
  • Polski inteligent. Nie chce istnieć, ale rządzi (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: blvdone/Shutterstock.com

Gość Dwójki zauważył, że kwestia inteligencji bywa w Polsce kontrowersyjna. – Dla wielu osób używanie pojęcia inteligenta w celu identyfikacji czy opisu naszego świata społecznego nie jest popularne. Wiele osób z różnych powodów odcina się lub argumentuje, że tej inteligencji w ich rozumieniu dzisiaj już nie ma – powiedział.

Prof. Tomasz Zarycki wspólnie z Rafałem Smoczyńskim w książce "Totem inteligencki. Arystokracja, szlachta i ziemiaństwo w polskiej przestrzeni społecznej" dowodzi jednak, że jest zupełnie inaczej. Inteligenci nad Wisłą nie tylko nie wymarli, ale są zdaniem badacza dominującą warstwą społeczną. W Dwójce socjolog tłumaczył m.in., kim jest polski inteligent, jak buduje swój status, co odróżnia inteligencję od klasy średniej i dlaczego w opisie inteligentów odwołuje się do totemizmu.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: prof. Tomasz Zarycki (socjolog i geograf społeczny z Instytutu Studiów Społecznych im. prof. Roberta Zająca na Uniwersytecie Warszawskim)

Data emisji: 27.07.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/mg

Czytaj także

Ile jest kultury w kulturze popularnej?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 19:00
W audycji rozmawialiśmy o genezie i istocie zjawiska, które definiowane jest jako przeciwieństwo tak zwanej kultury wysokiej.
rozwiń zwiń