"U Wyspiańskiego nie ma fatum. Ludzie są ofiarami ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 18:30
- Wszystko, co kreuje tragizm w dramatach Wyspiańskiego, to efekt różnych stosunków społecznych, tam nie ma siły zewnętrznej, która ingeruje w ten świat - podkreślała prof. Maria Prussak w audycji o "Klątwie" i innych tekstach Stanisława Wyspiańskiego.
Audio
  • Prof. Maria Prussak oraz prof. Beata Guczalska o "Klątwie" i innych dramatach Wyspiańskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Grafika według autoportretu Stanisława Wyspiańskiego
Grafika według autoportretu Stanisława WyspiańskiegoFoto: polona.pl/domena publiczna

Wybitna znawczyni teatru podkreślała, że Wyspiański w swoich dramatach pokazywał mechanizmy nacisków społecznych, jakim poddawana jest jednostka i hipokryzję jaką te naciski wywołują. - Wszyscy żyjemy pod presją zobowiązań, a nie żyjemy własną prawdą. To jest u Wyspiańskiego podstawowy problem, żeby wyzwolić tę wewnętrzną prawdę, którą ma się w sobie, wtedy się przełamie wszystkie naciski.

Jako przykład takiego uwikłania prof. Maria Prussak podawała postać księdza, jednego z bohaterów "Klątwy". - Dochowanie ślubów kościelnych przerasta jego możliwości, co uruchomia cały mechanizm reakcji społeczności, która cofa się do czegoś, co jest pogańskim oglądem rzeczywistości i szuka sprawiedliwości poprzez mechanizmy zadośćuczynienia magicznego.

Religijną stronę "Klątwy" analizowała w audycji prof. Beata Guczalska. Teatrolożka zwracała uwagę na szaleństwo, jakie ogarnia bohaterów dramatu w obliczu klęski żywiołowej i potrzebę ofiary, jaką od wieków budzi w ludziach taka sytuacja.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: prof. Maria Prussak z Instytutu Badań Literackich PAN oraz prof. Beata Guczalska, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie

Data emisji: 15.03.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/mc

Czytaj także

Co Wyspiański mówi o współczesnej Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 23:00
- Po premierze "Wesela" mieliśmy aferę związaną z kwestią Stańczyka mówiącego o "naszych tęczowych mostach nad pustką rozpiętych" - opowiadał w Dwójce Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. - Pytano: po co dodawać coś do Wyspiańskiego. Tyle, że "tęczowe mosty" są w oryginale...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraków-Warszawa, czyli nikt nie zna Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 14:15
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy o dwóch projektach, które łączy postać i twórczość dramatopisarza Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Diagnozy Wyspiańskiego a kryzys Europy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 10:00
- Wyspiański był człowiekiem, który żył u progu nowoczesności i wiele z nadchodzących rzeczy przewidywał - mówiła w "Poranku Dwójki" Agata Adamiecka, koordynatorka cyklu "Nikt mnie nie zna. Wyspiański".
rozwiń zwiń