Maksymiuk: ten laur dał mi pewność, że moja praca ma sens

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 19:00
- Statuetka stanie u mnie na najwyższej półce. Ta nagroda to dla mnie potwierdzenie, że to co robię ma sens, jest potrzebne i chciane - powiedział w Dwójce słynny dyrygent, który 1 października otrzymał Nagrodę Honorową Koryfeusza Muzyki Polskiej.
Audio
  • Jerzy Maksymiuk o tym, czym jest dla niego nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej (O wszystkim z kulturą)
Jerzy Maksymiuk
Jerzy MaksymiukFoto: Grzegorz Śledź/PR2

maksymiuk - por - koncert juileuszowy  -17_.jpg
Koryfeusz 2017. Jerzy Maksymiuk i Szymon Nehring wśród laureatów!

- W sercu chciałbym podzielić to wyróżnienie z młodym dyrygentem Pawłem Kapułą i z niecierpliwością czekam na symfonię Szostakowicza wykonaną pod jego batutą. A sam szukam teraz pomysłu do koncertu fortepianowego. Na razie wiem, jakiego nie chcę napisać, a to już dużo - powiedział w audycji Jerzy Maksymiuk. 

81-letni dyrygent odebrał Nagrodę Honorową Koryfeusza Muzyki Polskiej z rąk Joanny Wnuk-Nazarowej, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Nagrody, które zostały wręczone podczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, są wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne.

O pasjach, planach i marzeniach wielkiego dyrygenta posłuchaj w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Goście: Jerzy Maksymiuk

Data emisji: 2.10.2017

Godzina emisji: 18.00

mko

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk o symfonii Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 14:00
Tym razem Maestro wspominał pracę nad słynną IV Symfonią "Koncertującą", w której sekrety wprowadzał go Tadeusz Żmudziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk i Szymanowski do tańca

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 10:00
W audycji "Sekretne wzruszenia Jerzego Maksymiuka" wspólnie z bohaterem audycji wsłuchaliśmy się w mazurki Karola Szymanowskiego. Maestro słyszy w nich subtelne barwy rozmywające się we mgle, przez którą chwilami przebija jasne światło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk słucha Horszowskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 16:00
W kolejnym spotkaniu Maestro opowie o koncertowym nagraniu Mieczysława Horszowskiego, które pianista zrealizował w wieku 99 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozmawiać z waltornistami?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 15:03
Jak okiełznać instrumenty dęte blaszane, jak sprawić, by dzięki sile dźwięku kontrabasów wydawało się, że cała orkiestra brzmi ciszej - o to pytaliśmy Jerzego Maksymiuka
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk w nastroju wigilijnej zadumy

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 17:00
Podczas audycji Maestro wspominał święta swego dzieciństwa, opowiadał o ulubionych potrawach i tłumaczył, dlaczego...nie śpiewa kolęd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk o tańcu i dyrygenturze

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 16:00
To było ostatnie spotkanie z cyklu "Sekretne wzruszenia Jerzego Maksymiuka". Maestro - w sylwestrowym nastroju - opowiadał o tym, co łączy taniec i sztukę dyrygowania. Chociaż, jak podkreśla, sam nie tańczy, docenia walory uporządkowanego rytmicznie ruchu.
rozwiń zwiń