X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Spektakl Demirskiego o Kaczyńskim jest spóźniony o kilka lat"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 20:00
- Gdyby "K." trafiło na scenę w roku 2011, to mielibyśmy dużo ciekawszą dyskusję niż dzisiaj - mówił w Dwójce Przemysław Skrzydelski, krytyk z tygodnika "Sieci prawdy". - Demirski i Strzępka powtarzają prawdy, z którymi większość ludzi się zgadza - oceniał Witold Mrozek, krytyk Gazety Wyborczej.
Audio
  • Przemysław Skrzydelski i Witold Mrozek o spektaklu "K." i polskim teatrze politycznym (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Scena ze spektaklu K. w Teatrze Polskim w Poznaniu
Scena ze spektaklu "K." w Teatrze Polskim w PoznaniuFoto: Magda Hueckel/materiały prasowe

Punktem wyjścia do dyskusji o teatrze politycznym w Polsce był spektakl zatytułowany "K." Pawła Demirskiego (tekst) i Moniki Strzępki (reżyseria) z Teatru Polskiego w Poznaniu. "Pierwowzorem K. jest prezes Prawa i Sprawiedliwości i to jego postać tworzy dramaturgiczną oś przedstawienia, ale spektakl jest nie tyle o nim, co o kondycji polskich polityków wszelkich obozów. - W tym beznadziejnym obrazie polskiej sceny politycznej Kaczyński i tak prezentowany jest jako polityk najzdolniejszy, przerastający innych o głowę - mówił Witold Mrozek. - Wynika to zapewne z zakochania Demirskiego w publicystyce Roberta Krasowskiego, autora książki "Czas Kaczyńskiego", której w pewnym sensie ta sztuka jest adaptacją - dodał.

Z kolei Przemysław Skrzydelski podkreślił, że spektakl jego zdaniem jest mało kontrowersyjny, gdyż opisuje to, co i tak wszyscy wiedzą. - "K." to dość łagodna analiza, z której wynika, że wszyscy jesteśmy winni tego, jak potoczyła się historia Polski po 1989 roku, że elity się skompromitowały. Demirski w pewnym momencie zrezygnował z podążania za książką Krasowskiego i poszedł w anegdoty. Tymczasem ja bym chętnie zobaczył czterdziestominutową scenę dialogu między Kaczyńskim i Tuskiem.

Goście audycji dyskutowali o pesymistycznym przesłaniu "K." na temat Polski, w której społeczeństwo obywatelskie praktycznie nie istnieje. Krytycy teatralni próbowali też osadzić spektakl duetu Demirski/Strzępka w tradycji polskiego teatru politycznego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Przemysław Skrzydelski i Witold Mrozek (krytycy teatralni)

Data emisji: 14.11.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paderewski w świecie polityki

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 17:08
W audycji przypomnimy dokonania Ignacego Jana Paderewskiego jako działacza niepodległościowego i męża stanu.
rozwiń zwiń