X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Leszek A. Moczulski szukał złączenia z Absolutem"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 18:00
- W piosenkach i poezji podążał drogą zbliżoną do religijności nie w sensie wyznaniowym, tylko w sensie duchowym, był szalenie poświęcony temu kierunkowi - tak o zmarłym poecie opowiadał w Dwójce Grzegorz Turnau.
Audio
  • Wspomnienie o Leszku Aleksandrze Moczulskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Leszek Aleksander Moczulski
Leszek Aleksander MoczulskiFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Leszek Aleksander Moczulski urodził się w 1938 roku w Suwałkach, skąd przeprowadził się do Krakowa, by studiować polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zdaniem poety Adama Zagajewskiego miejsce urodzenia miało wpływ na twórczości Moczulskiego. - Suwałki są blisko terytorium Mickiewicza. Leszek przywiózł stamtąd do Krakowa Mickiewiczowski stosunek do obrzędowości, nie tyle w sensie intelektualnym, co głębszym - dodał gość audycji "O wszystkim z kulturą".

Duchowe poszukiwania, szły w parze z otwartością na ludzi. Kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz zapamiętał poetę jako osobę serdeczną i uśmiechniętą. - Razu jednego przyjechałem do niego na rowerku składanym na dwie godziny, a wyjechałem po siedmiu miesiącach. Użyczył mi mieszkania i okazał wielką wyrozumiałość, gdy w międzyczasie wysadziłem mu kuchnię gazową - śmiał się w Dwójce Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Z kolei pianista i wokalista Grzegorz Turnau zwrócił uwagę, na motyw tańca w twórczości Moczulskiego, ale też opowiadał o jego zaangażowaniu w pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Leszek A. Moczulski jako poeta jest zaliczany do pokolenia Nowej Fali, ale jest też autorem tekstów piosenek wykonywanych m.in przez Skaldów, Marka Grechutę i Grzegorza Turnaua. Twórca zmarł 17 grudnia w wieku 79 lat.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Jan Kanty-Pawluśkiewicz (kompozytor), Adam Zagajewski (poeta), Grzegorz Turnau (wykonawca poezji śpiewanej)

Data emisji: 22.12.2017

Godzina emisji: 18.00

bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Andrzej Nowak. "Na nowo zrozumieć sławne czyny"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 19:00
– Nawiązuję do tego, o czym mówili pierwsi historycy polscy, poczynając od mistrza Wincentego i Jana Długosza. Obaj mówili, że misją dziejopisa jest utrwalić czyny znakomite – mówił laureat Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala w 2017 r.
rozwiń zwiń