"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". Ameryka patrzy na swoją prowincję

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 20:00
- Myślenie samych Amerykanów jest tu dwoiste. Z jednej strony tęsknią do ciepłej wspólnoty, z drugiej: boją się, że w tych miejscach kryją się jakieś mroki przednowoczesnej nienawiści i resentymentu – mówił Michał Oleszczyk o nie tylko filmowym amerykańskim spojrzeniu na prowincję.
Audio
  • Dyskusja wokół filmu "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri
Kadr z filmu "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri"Foto: materiały prasowe Imperial - Cinepix

Dunkierka663.jpg
Od "Memento" do "Dunkierki". Nolan jako władca czasu

Punktem wyjścia do rozmowy o kinowych obrazach małomiasteczkowej Ameryki były w audycji "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" Martina McDonagha. Film ten zdobył sześć nominacji tegorocznych Oscarów i ma na koncie cztery Złote Globy.

- McDonagh, Irlandczyk patrzący na Amerykę jak na coś egzotycznego, paradoksalnie wraca w tym filmie do wielkiej tradycji amerykańskiego westernu - oceniał Radosław Korzycki. Michał Oleszczyk zwrócił z kolei uwagę na "podwójnie outsiderskie" spojrzenie reżysera: Europejczyka, ale i tego, który spogląda na peryferia z centrum. - Ten charakterystyczny kierunek patrzenia ma w kinie amerykańskim długą tradycję - przypominał krytyk.

W audycji również m.in. o filmach, do których odwołuje się McDonagh, o politycznej wymowie jego filmu, jak i o samej (przewrotnej zdaniem gości Dwójki) problematyce, którą próbują analizować "Trzy billboardy…". Bo, jak mówił dr Marek Szopski, "wystarczy zjechać z autostrady i nagle okaże się, że znajdujemy się w sytuacji, która wydawałby się nam zupełnie niemożliwa w społeczeństwie tak rozwiniętym".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzący: Jacek Wakar

Goście: Michał Oleszczyk (krytyk filmowy), Radosław Korzycki (publicysta), dr Marek Szopski (socjolog)

Data emisji: 8.02.2018

Godzina emisji: 17.30

jp/bch

Czytaj także

"Song to Song" i inne historie Terrence'a Malicka

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 18:30
W "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o twórczości cenionego amerykańskiego reżysera, którego nowy film właśnie wchodzi na polskie ekrany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy czeka nas zmierzch kilku wielkich filmowych tematów?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 20:00
- Dla mnie formaty ogromnych franczyz w kinie, jak "Obcy" czy "Gwiezdne wojny", powoli wyczerpują możliwość opisywania rzeczywistości. Nie potrafię wykreować w sobie ogromnego entuzjazmu na myśl o kolejnych tytułach z tych serii - mówił w Dwójce krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tam urodziłem się na nowo". Piotr Dumała na Harvardzie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 17:00
– Miałem wrażenie, że całe moje życie tam się zmieniło. Pojechałem tam jako ktoś, kto nagle nie ma już rodziców – tak twórca filmów animowanych Piotr Dumała wspominał smutne okoliczności swojego pierwszego przyjazdu na Uniwersytet Harvarda w Cambridge w stanie Massachusetts.
rozwiń zwiń