X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". Ameryka patrzy na swoją prowincję

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 20:00
- Myślenie samych Amerykanów jest tu dwoiste. Z jednej strony tęsknią do ciepłej wspólnoty, z drugiej: boją się, że w tych miejscach kryją się jakieś mroki przednowoczesnej nienawiści i resentymentu – mówił Michał Oleszczyk o nie tylko filmowym amerykańskim spojrzeniu na prowincję.
Audio
  • Dyskusja wokół filmu "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z filmu Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri
Kadr z filmu "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri"Foto: materiały prasowe Imperial - Cinepix

Dunkierka663.jpg
Od "Memento" do "Dunkierki". Nolan jako władca czasu

Punktem wyjścia do rozmowy o kinowych obrazach małomiasteczkowej Ameryki były w audycji "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" Martina McDonagha. Film ten zdobył sześć nominacji tegorocznych Oscarów i ma na koncie cztery Złote Globy.

- McDonagh, Irlandczyk patrzący na Amerykę jak na coś egzotycznego, paradoksalnie wraca w tym filmie do wielkiej tradycji amerykańskiego westernu - oceniał Radosław Korzycki. Michał Oleszczyk zwrócił z kolei uwagę na "podwójnie outsiderskie" spojrzenie reżysera: Europejczyka, ale i tego, który spogląda na peryferia z centrum. - Ten charakterystyczny kierunek patrzenia ma w kinie amerykańskim długą tradycję - przypominał krytyk.

W audycji również m.in. o filmach, do których odwołuje się McDonagh, o politycznej wymowie jego filmu, jak i o samej (przewrotnej zdaniem gości Dwójki) problematyce, którą próbują analizować "Trzy billboardy…". Bo, jak mówił dr Marek Szopski, "wystarczy zjechać z autostrady i nagle okaże się, że znajdujemy się w sytuacji, która wydawałby się nam zupełnie niemożliwa w społeczeństwie tak rozwiniętym".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzący: Jacek Wakar

Goście: Michał Oleszczyk (krytyk filmowy), Radosław Korzycki (publicysta), dr Marek Szopski (socjolog)

Data emisji: 8.02.2018

Godzina emisji: 17.30

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Song to Song" i inne historie Terrence'a Malicka

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 18:30
W "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o twórczości cenionego amerykańskiego reżysera, którego nowy film właśnie wchodzi na polskie ekrany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy czeka nas zmierzch kilku wielkich filmowych tematów?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 20:00
- Dla mnie formaty ogromnych franczyz w kinie, jak "Obcy" czy "Gwiezdne wojny", powoli wyczerpują możliwość opisywania rzeczywistości. Nie potrafię wykreować w sobie ogromnego entuzjazmu na myśl o kolejnych tytułach z tych serii - mówił w Dwójce krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tam urodziłem się na nowo". Piotr Dumała na Harvardzie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 17:00
– Miałem wrażenie, że całe moje życie tam się zmieniło. Pojechałem tam jako ktoś, kto nagle nie ma już rodziców – tak twórca filmów animowanych Piotr Dumała wspominał smutne okoliczności swojego pierwszego przyjazdu na Uniwersytet Harvarda w Cambridge w stanie Massachusetts.
rozwiń zwiń