X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy czeka nas zmierzch kilku wielkich filmowych tematów?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 20:00
- Dla mnie formaty ogromnych franczyz w kinie, jak "Obcy" czy "Gwiezdne wojny", powoli wyczerpują możliwość opisywania rzeczywistości. Nie potrafię wykreować w sobie ogromnego entuzjazmu na myśl o kolejnych tytułach z tych serii - mówił w Dwójce krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
Audio
  • Dyskusja o recyklingu filmowych tematów (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
kadr z filmu Obcy
kadr z filmu "Obcy"Foto: materiały promocyjne

W audycji zastanawialiśmy się nad żywotnością popkulturowych wzorów stworzonych w kinie ponad dwie dekady temu. Punktem wyjścia do rozmowy były premiery filmów z serii "Obcy", "Piraci z Karaibów", a także pojawienie się nowej odsłony "Twin Peaks" Davida Lyncha. Najnowsze kontynuacje dwóch pierwszych tytułów goście audycji Jacka Wakara zgodnie oceniali jako zjadanie własnego ogona, a nawet, w odniesieniu do filmu "Obcy: Przymierze", jako sprzeniewierzenie się oryginalnej idei tego dzieła.

Krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz podkreślał, że to naturalny cykl popkultury, w którym pewne pomysły są wycierane aż do cna, dopóki przynoszą zyski, a następnie pojawiają się twórcy ze świeżym spojrzeniem, czego przykładem może być spin off "Gwiezdnych Wojen" pt. "Łotr 1".

Ciekawe nadzieje goście audycji wiązali z powrotem serialu Davida Lyncha "Twin Peaks", który w latach 90. był pewną rewolucją w swoim gatunku i teraz w XXI wieku może ponownie otworzyć nowe drzwi dla twórców seriali.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą

Przygotował: Jacek Wakar

Goście: Michał Oleszczyk, Jakub Demiańczuk i Błażej Hrapkowicz (krytycy filmowi)

Data emisji: 3.07.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Song to Song" i inne historie Terrence'a Malicka

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 18:30
W "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o twórczości cenionego amerykańskiego reżysera, którego nowy film właśnie wchodzi na polskie ekrany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Alfred Hitchcock wypłynął dzięki francuskiej nowej fali"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 12:40
- Hitchock nie kręcił tak jak wielu reżyserów mastershotów, czyli całych scen, na które potem nakładane są zbliżenia. Brytyjski twórca kręcił od razu cząstki filmów, które potem tylko on potrafił połączyć – powiedział Sebastian Smoliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile jest kultury w kulturze popularnej?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 19:00
W audycji rozmawialiśmy o genezie i istocie zjawiska, które definiowane jest jako przeciwieństwo tak zwanej kultury wysokiej.
rozwiń zwiń