Radzimir Dębski. Przemytnik muzycznych gatunków

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 20:07
- Zdarzało mi się pisać utwory syfoniczne, które przebijają poziomem kołysania rap - mówił w Dwójce kompozytor młodego pokolenia.
Audio
  • Spotkanie z Radzimirem Dębskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Radzimir Dębski
Radzimir DębskiFoto: PAP/Rafał Guz

krzesimir Dębski u kisiela- 3_resize.jpg
Krzesimir Dębski: muzyka niepoważna zszargała mi opinię

Radzimir Dębski jest klasycznie wykształconym muzykiem i kompozytorem, który nie ogarnicza się do muzyki poważnej, ale słynie z łączenia ze sobą różnych stylów muzycznych. Współpracował z raperami, komponował muzykę filmową, ale też wplatał w swoich symfonicznych utworach elementy muzyki techno. Radzimir Dębski wyznał w audycji, że największą satysfakcję artystyczną daje mu, zainteresowanie słuchacza muzyki poważnej muzyką współczesną. - Działa to też w drugą stronę, bo dzięki popularności, którą uzyskałem za sprawą współpracy z Beyoncé, część młodych słuchaczy zainteresowała muzyką symfoniczną i filmową.

Kompozytor opowiadał w audycji o technikach, które stosuje podczas zszywania gatunków. - W hip hopie symfonizowanym nie używam żadnych ulicznych technik. Nie korzystam z laptopów, syntezatorów i jakichkolwiek kabli. Subbasy kojarzone z rapem osiągam poprzez grupę kontrabasów albo harfę z wciśniętą kartką, żeby bzyczała jak rozklekotany subwoofer przy otwartym oknie.

W programie rozmawialiśmy także o warsztatach muzycznych, które Radzimir Dębski poprowadził w Kenii. Kompozytor opowiedział ponadto o pracy nad muzyką do filmu "Atak paniki" i kompozycji, którą przygotowuje na rocznice powstania w getcie warszawskim.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Radzimir Dębski (kompozyotr)

Data emisji: 2.03.2018

Godzina emisji: 18.00


Czytaj także

"Dzięki Henrykowi Warsowi docieram do każdego"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 10:40
- Marzeniem chyba każdego muzyka jest trafienie do szerokiego grona odbiorców. A utwory Henryka Warsa i Bronisława Kapera to niezapomniane melodie i teksty, które są uniwersalne dla każdego – powiedział pianista jazzowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Reżyserzy nie chcieli ode mnie muzyki hollywoodzkiej"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 15:00
- W czasach powojennych filmowcy odeszli od wielkiej ilustracyjności w hollywoodzkim stylu. Europa żądała bardziej realistycznych form - wspominał w Dwójce Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, jazzman autor ścieżek dźwiękowych do takich filmów jak "Alternatywy 4", "Czterdziestolatek", "Stawka większa niż życie", czy "Kolumbowie".
rozwiń zwiń