Bohaterka Marca '68. "Skazali mnie za deptanie po ławce"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 18:40
- W pewnym momencie wydawało się, że studenci idą nas odbić z aresztu na Rakowieckiej, ale okazało się, że ta wrzawa za murami, to odgłosy kibiców oglądającyh mecz piłki nożnej Polska-Anglia - o burzliwych wydarzeniach roku 1968 opowiadała w Dwójce Irena Lasota.
Audio
  • Irena Lasota o wydarzeniach Marca '68 (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Irena Lasota
Irena LasotaFoto: PAP/Paweł Kula
marzec'68_663x364.jpg
Serwis poświęcony wydarzeniom marca '68

Irena Lasota wspominała, że wydarzenia związane z marcowym buntem studentów, uczniów liceów i młodych robotników zaskoczyły ją swoimi rozmiarami. Zaczęło się od głośnego przedstawienia "Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka w warszawskim Teatrze Narodowym. Zostało ono przez władzę zdjęte z afisza, jako godzące w przyjaźń polsko-radziecką. Irena Lasota opowiadała, że była na ostatnim spektaklu, po którym studenci, w proteście przeciw cenzurze, ruszyli złożyć kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza. - Dziś mówi się o tym, jako o ogromnej manifestacji, ale to było góra sto pięćdziesiąt. Po złożeniu kwiatów zamierzaliśmy się rozejść, ale otoczyli nas ubecy, którzy zwinęli większość osób do samochodów.

Wielkim sukcesem okazała się zbiórka podpisów pod petycją do marszałka Sejmu, w której protestowano przeciw ocenzurowaniu "Dziadów". Irena Lasota wspominała, że liczyła na kilkaset podpisów, a udało się zebrać ponad 3 tysiące, a prawdopodobnie ponad 5 tysięcy, tylko część list z nazwiskami została zniszczona przez funkcjonariuszy UB i działaczy Związku Młodzieży Socjalistycznej.

W audycji Irena Lasota opowiadała o okolicznościach, w jakich wygłosiła słynną rezolucję z 8 marca, w której studenci żądali przywrócenia na UW relegowanych z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Wspominała też pacyfikację młodzieży i pobyt w więzieniu na Rakowieckiej ("zostałam skazana na dwa miesiące pozbawienia wolności za deptanie ubłoconymi butami po ławce publicznej). Bohaterka Marca '68 odniosła się także do nagonki antysemickiej, która rozpętała się po przemówieniu Gomułki, a w wyniku której opuściła Polskę.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi:  Wacław Holewiński

Goście: Irena Lasota (filozofka, publicystka, uczestniczka Marca '68)

Data emisji: 7.03.2018

Godzina emisji: 18.00

bch/mko

Czytaj także

Jakub Karpiński - kronikarz Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 13:52
- Już w czasach studenckich czytał niedozwolone książki i pisywał teksty pod pseudonimem. Najbardziej był dumny z tego, który napisał jako satyrę, a wyszedł mu poważny materiał krytyczny o marksiźmie - mówiła w Dwójce Irena Lasota, żona Jakuba Karpińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

U podstaw Marca '68 leżała walka o stołki?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 05:00
- Kiedy mówimy o Marcu '68 to mamy zwykle na myśli rewolucję studentów i młodych robotników, a przecież w tym samym czasie dokonuje się rewolucja czterdziestolatków w aparacie władzy - opowiadał w Dwójce historyk prof. Jerzy Eisler.
rozwiń zwiń