Dziennikarstwo w czasie internetowej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 17:05
- W czasach, kiedy pojawia się dużo niesprawdzonych informacji, kiedy dużo anonimowych wiadomości wrzucanych jest do sieci, ludzie zaczynają szukać potwierdzenia. I bardzo często potwierdzeniem jest imię i nazwisko dziennikarza - mówił w Dwójkowej dyskusji o kondycji współczesnego dziennikarstwa Paweł Reszka.
Audio
  • Dyskusja o kondycji współczesnego dziennikarstwa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/OlScher

internet free 1200.jpg
Dziennikarstwo śledcze nie istnieje bez internetu?

Czy osłabiane przez media społecznościowe dziennikarstwo traci dziś na znaczeniu? Jak zwrócono uwagę w audycji, jest pewien tragiczny paradoks w tym, że dziennikarze płacą czasem najwyższą cenę za swoją próbę dotarcia do prawdy. - To, że dziennikarze są mordowani, świadczy też o ich sile - podkreślał Paweł Reszka, nawiązując nie tylko do ostatniego, głośnego morderstwa na Słowacji.

Dlaczego nie spełniły się nadzieje pokładane w tzw. dziennikarstwie obywatelskim? Pod jakimi dwoma rodzajami presji stoją dziś, nie tylko w Polsce, dziennikarze? Jakie są złe, ale i dobre, strony mediów społecznościowych jako źródeł informacji? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której przedstawiliśmy również relację z ogarniętej falą społecznych protestów Słowacji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: Paweł Reszka (dziennikarz śledczy "Newsweeka"), Dariusz Rosiak (Redakcja Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia), Jerzy Haszczyński (szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej")

Data emisji: 16.03.2018

Godzina emisji: 18.00

jp/gs

Czytaj także

Kulisy spraw: Dziennikarz w świecie manipulacji

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 11:57
Internet to narzędzie, dzięki któremu o wiele sprawniej niż dawniej można manipulować informacją. Jak się przed tym bronić?
rozwiń zwiń